Bolest zubů může mít řadu různých příčin. Pokud máte citlivé zuby, způsobí vám bolest konzumace příliš studených nebo horkých pokrmů. Bolest zubů může mít na svědomí také zubní kaz, prasklá výplň, zánět dásní nebo se jedná o dozvuk předchozího lékařského zákroku. Co všechno bolest zubů způsobuje, jak s ní naložit a kdy byste měli vyhledat odbornou pomoc?
Bolest zubů po lékařském zákroku
Vytržení zubu, nová plomba, čištění kanálku. Nejen po těchto zákrocích vás může trápit bolest zubů. Například po vrtání zubu ovlivňuje citlivost hloubka výplně i technika. Po lékařském zákroku se vyvarujte kouření. Cigaretový kouř a nikotin mohou rány v ústech poškodit a především dráždit, ruší hojení rány a celý proces hojení si tak můžete nechtěně prodloužit. Minimálně první den po zákroku si také nezapomeňte vypláchnout ústní dutinu vodou, abyste odstranili zbytky potravy.
Bílý povlak po extrakci zubu
Po vytržení zubu se rány nedotýkejte a nechte ji, ať se sama zahojí. Bílý či nažloutlý povlak je sraženina, která patří k procesu hojení a hraje důležitou roli v jejím uzavření a zacelení. Určitě se ji proto nesnažte odstranit. Přibližně do týdne by se rána měla uklidnit. Pokud se tak nestane nebo při hojení pozorujete jiné problémy, kontaktujte svého lékaře.
Po extrakci zubu je důležité věnovat zvýšenou péči ústní hygieně, pečlivě si zuby vyčistěte především na noc. Po vytržení zubu, ale i po úraze nebo jiném chirurgickém výkonu se vám může objevit otok. Většinou se objevuje až druhý nebo třetí den po zákroku a pokud necítíte bolest, jedná se o klasický průběh hojení. Bolestivý otok naopak bývá průvodcem zánětu, v tomto případě určitě neváhejte a navštivte svého lékaře.
Rychlá pomoc proti bolesti zubů
Bolest zubů může způsobovat zubní kaz, prasklý zub, infekce zubního kořene a další problémy v ústní dutině. Obecně platí, že pokud vás bolest trápí více než dva dny, měli byste vyhledat svého zubního lékaře. Níže se podíváme na to, co vám proti bolesti zubů může pomoci. Ačkoli vám všechny tyto rady mohou krátkodobě pomoci, rozhodně se nevyplatí bolest dlouhodobě potlačovat. Dlouho odkládaná návštěva zubaře v případě, že máte zubní kaz, může vést k rozšiřování zubního kazu a ztrátě zubů.
1. Bylinky proti bolestem zubů
Hřebíčkový olej působí jako přírodní anestetikum, stačí kápnout dvě kapky na kousek vaty a přiložit k zubu.
Česnek má pověst přírodního antibiotika, které poskytuje úlevu od silné bolesti. Nadrcený česnek se solí přiložte přímo na postižené místo v ústech.
Cibule ulevuje od infekce a je dobré jejích účinků využít již při nepatrných náznacích bolesti. Syrovou cibuli můžete žvýkat nebo přikládat na postižené místo.
Na onemocnění dásní nebo zubní kaz se využívá tymián, kurkuma nebo listy guave. Stačí listy povařit a následný odvar pravidelně popíjet. Listy můžete také jednoduše žvýkat.
2. Led pro snížení otoků
Postačí vám i jedna nebo dvě kostky ledu, které vložte do igelitového sáčku a obalte tenkou vrstvou látky. Třikrát až čtyřikrát denně ji přiložte na tvář a držte ji na místě po dobu přibližně 15 minut. Led pomáhá znecitlivit nervová zakončení a zklidňuje otok. Kromě přikládání k tváři můžete také cucat kostku ledu přímo v ústech nebo jí masírovat postižený zub.
3. Sůl nad zlato
Sůl se vyznačuje protizánětlivými a analgetickými účinky a pomůže vám například omezit otok dásní. Rozpusťte čajovou lžičku soli v hrnku vařící vody a po vychladnutí kloktejte přibližně 30 sekund.
Podobné účinky má také pepř, proto se vyplatí smíchat obě suroviny dohromady. Smícháním soli s pepřem a kapkou vody vytvořte pastu, kterou naneste na zuby, nechte pár minut působit a poté ústa pečlivě vypláchněte.
4. Alkohol
Sílu alkoholu znali již naši předkové. Alkohol pomůže zub znecitlivit a ulevit tak od palčivé bolesti. Kromě toho má také desinfekční účinky, díky kterým uleví od infekcí a nežádoucích bakterií. Stačí vykloktat například panáka slivovice.
Jak si čistit zuby, pokud vás trápí bolest zubů
Že vás bolí zuby rozhodně neznamená, že můžete na zubní hygienu zcela zapomenout. Naopak! Pokud máte citlivé zuby nebo vás trápí bolest, je třeba dbát zvýšeného ohledu a o zuby se starat o to pečlivěji.
Pokud nevíte, jakou techniku čištění zubů zvolit a chcete mít o zuby perfektně postaráno, sáhněte po elektrickém zubním kartáčku. Pomůže zuby vyčistit efektivněji, odstraní až o 100 % více zubního plaku než běžný manuální kartáček a zvládne až 58 000 pohybů za minutu. Nejnovější elektrické kartáčky čistí zuby pomocí 3D technologie, která kombinuje 3 druhy pohybů: pulzaci, oscilaci a rotaci. Díky tomu účinně odstraňuje zubní plak a zanechává zuby čisté a hladké.
Moderní elektrické kartáčky mají funkci šetrného čištění (u Oral-B mají tuto funkci všechny elektrické kartáčky řady PRO 2 a vyšší). Tento způsob čištění je velice jemný, proto vám kartáček pomůže vyčistit i ta nejchoulostivější místa, aniž by vám způsobil bolest.
Elektrické zubní kartáčky Oral-B řady SMART 5 a vyšší navíc nabízí funkci masáže dásní, která pomáhá udržovat zdraví vašich dásní a snižovat riziko jejich zánětu. Kromě toho mají kartáčky senzor tlaku, který vás upozorní, pokud na zuby příliš tlačíte a navede vás ke správné technice čištění. S nejnovějšími kartáčky můžete sledovat efektivitu svého čištění v reálném čase díky aplikaci Oral-B. Zjistěte, co všechno vám může nabídnout elektrický zubní kartáček Genius X.