ROVNÁTKA

Retainer

 Retainer article banner
SDÍLEJTE

Doporučil vám zubní lékař pro vaše zuby nebo zuby vašeho dítěte retainer? Při správném použití mohou retainery prospět zdraví ústní dutiny. O retainerech toho ale musíte hodně znát a než jeden takový pořídíte sobě nebo svému dítěti, je důležité najít tu nejlepší možnost.

K čemu slouží retainery?

Retainery se používají k uzavření mezer mezi zuby, odstraňování problémů s výslovností nebo k řešení určitých problémů ústní dutiny. Retainery se také běžně používají, aby se zabránilo posunu zubů po sejmutí rovnátek. Mohou také pomoci s dalšími zdravotními komplikacemi, jako je předsouvání jazyka, temporomandibulární porucha (TMP) nebo skřípání zubů (bruxismus).

Jak fungují retainery?

Retainery jsou konstruovány tak, aby je bylo možné nasadit na zuby, které pak drží na místě. Jsou zhotovovány na míru, aby vyhovovaly potřebám vašeho dítěte. Žádné dva retainery nejsou stejné. Nejčastějším důvodem pro používání retainerů je kontrola přirozeného posunu zubů.

Typy retainerů:

Můžete si vybrat z několika typů retainerů. Zubní lékař nebo ortodontista dítěti doporučí typ retaineru, který pro něj bude nejúčinnější. Existují snímatelné nebo fixní retainery nebo jejich kombinace.

Snímatelné retainer Snímatelné retainery nejsou nošeny nepřetržitě a lze je vyjmout. Nejběžnějším snímatelným retainerem je typ Hawley. Retainer Hawley tvoří tenký akrylový plátek ve tvaru jazyka, aby se vešel do úst dítěte, a drátek, který drží dětské zuby na místě. Část z tvrdého plastu přiléhá k patru nebo zadní straně dolních předních zubů. Tento díl lze na přání zhotovit v různých barvách a vzorech, které si dítě může vybrat. Protože se jedná o snímatelný retainer, nepředstavuje překážku při čištění zubů. Nevýhodou retaineru Hawley je, že se může nasadit nesprávně nebo poškodit, případně dokonce roztavit, pokud je vystaven vysokým teplotám. Je důležité dítěti připomínat, aby retainer vždy ukládalo do pouzdra, což zabrání jeho ztrátě nebo nepoškození.

Dalším typem snímatelného retaineru je rovnátkový typ z čirého plastu. Tyto retainery jsou vyráběny na míru z tenkého průhledného plastu tak, aby bylo možné je umístit na zuby. Zjevnou výhodou tohoto typu je, že není vidět a neobsahuje drátky. Stejně jako retainer Hawley ho ale lze snadno ztratit nebo poškodit, pokud není po vyjmutí vždy uložen do pouzdra.

Fixní retainer Fixní retainer obvykle tvoří tenký drátek, který se táhne přes vnitřní stranu spodních nebo horních předních zubů. Drátek je uchycen lepidlem podobně jako u zámků fixních rovnátek. Fixní retainery do úst umisťuje a z úst vyjímá dětský orthodontista. Výhodou fixních retainerů je, že drží zuby na místě neustále. Jejich nevýhodou je, že znesnadňují řádné čištění zubů.

Časté dotazy ohledně retainer

1. Jak dlouho by moje dítě mělo nosit retainer? Na retainer obdrží dítě předpis. V něm bude uvedeno, kdy a jak dlouho je třeba retainer nosit. Řiďte se předpisem, ať dosáhnete nejlepších výsledků.

2. Jak se retainer čistí? Protože se v ústech vyskytují bakterie, zubní plak a zbytky jídel, je třeba retainer čistit každý den. Snímatelné retainery lze před nasazením a po vyjmutí vyčistit zubní pastou. Na čištění existuje také šumivý čisticí prostředek, který lze použít. Fixní retainery lze čistit zubním kartáčkem a zubní nití. K čištění mezizubních prostor lze použít nástavce se zubní nití nebo podobné čisticí pomůcky používané pro rovnátka.

3. Kolik retainery stojí? Ceny různých typů retainerů, které budou vyhovovat potřebám vašeho dítěte, se dozvíte u zubního lékaře.