Zubní implantáty jsou formou restorativní zubní péče, která pomáhá zlepšovat kvalitu a vzhled úsměvu. Zubní implantáty, které vypadají a fungují přesně jako přirozené zuby, mohou být ideální volbou pro každého, komu zuby chybí nebo kdo je má poškozené.
Kdo si může nechat vsadit zubní implantát?
O zubních implantátech může uvažovat každý, kdo má zdravou ústní dutinu, a to i v mladém věku. Zubní implantát lze vsadit jen tomu, kdo má před zákrokem zdravé dásně a zuby. Neléčené onemocnění dásní nebo zubní kaz mohou vést k infekci, nepřijetí a vypadnutí implantátu.
Výhody zubních implantátů
Zubní implantáty jsou dlouhodobým řešením v případě chybějících, ulomených, zabarvených nebo poškozených zubů. Po úspěšném vsazení mají zubní implantáty následující výhody:
Lepší vzhled: Implantáty nahrazují poškozené zuby a vyplňují mezery mezi zuby, čímž výrazně zlepšují vzhled.
Pohodlí: Protože se implantáty vsazují do čelisti, jsou trvalé, takže odpadá neustálé nasazování a vyndávání zubních náhrad.
Řeč: Mezery mezi zuby mohou způsobovat šišlání nebo drmolení. Zubní implantáty vyplní mezery mezi zuby, čímž mohou pomoci zlepšit výslovnost.
Odolnost: Při řádné péči mohou zubní implantáty vydržet celý život, takže vaše investice bude maximálně využita.
Výhodnost: Implantáty se mohou zpočátku jevit jako drahé, ale jejich cena představuje celoživotní investici, která může vydržet déle než méně trvalé restorativní zákroky.
Lepší zdravotní stav: Implantáty mohou zlepšit ústní hygienu a pomoci udržovat dobrý stav zbývajících zubů a dásní.
Zubní implantáty mají obecně 98% úspěšnost a jako investice se vyplatí každému, kdo chce zlepšit svůj úsměv.
Nevýhody zubních implantátů
Vysoké počáteční náklady mohou způsobit, že se implantáty jeví na první pohled jako příliš drahé.
Mohou se objevit drobné komplikace vyžadující další návštěvy zubního lékaře.
Celý proces může trvat i několik měsíců, několik měsíců, protože nejdříve je třeba vsadit vlastní implantát, tj. jakousi „hmoždinku“, která se pevně usazuje v čelisti, a před dokončením zákroku se musí vše dokonale zahojit.
Není-li dodržována správná ústní hygiena, může dojít k infekci.
Co dělat, aby vám zubní implantát přinesl maximální užitek
Správná péče o implantát výrazně ovlivňuje jeho úspěšnost. Aby se vám investice trvale vyplatila, je třeba o implantát pečovat stejně jako o přirozené zuby:
Čistěte si zuby dvakrát denně zubním kartáčkem.
Alespoň jednou denně používejte zubní nit.
Přidejte vyplachování ústní vodou, abyste odstranili více bakterií.
Alespoň dvakrát ročně choďte k zubnímu lékaři na profesionální čištění a prohlídku.
Trvanlivost implantátů ovlivňuje také zdraví dásní. Zkuste začít používat produkty ústní hygieny, které se zaměřují na udržování zdraví dásní. Například elektrický zubní kartáček Oral-B® Genius, který nabízí mimo jiné režim péče o dásně. Pomoci mohou i speciální zubní pasty a ústní vody pro péči o dásně.
Pořád si nejste jistí, jestli jsou pro vás implantáty to pravé? Zubní lékař vám může doporučit jiné možnosti restorativního ošetření, které mohou být pro vás vhodnější.
Zdroje: https://www.webmd.com/oral-health/guide/dental-implants#1 https://www.hereforddentist.co.uk/articles/can-i-have-dental-implants-if-i-have-gum-disease https://www.sharecare.com/health/dental-implant-oral-health/what-are-disadvantages-dental-implants