DOSPĚLÍ

Jak čistit zubní implantáty?

Image - Article Hero - Jak čistit zubní implantáty? article banner
SDÍLEJTE

Úspěch zubního implantátu závisí do značné míry na ústní hygieně. Nyní, když jste si vylepšili vzhled úsměvu, je třeba zajistit, aby vám implantát vydržel celý život. Pokud jde o zubní implantáty, jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů, na které je třeba dávat pozor, je špatná ústní hygiena.

Rizikové faktory zubních implantátů

Na zubech a dásních se hromadí celý den zubní plak. Po nahromadění zubního plaku mohou škodlivé bakterie ničit vaše zuby a způsobovat zubní kaz a onemocnění dásní. Protože je implantát spojen s čelistní kostí, je nezbytné zajistit jeho stabilitu v ústech, čemuž může pomoci udržování zdravých dásní.

Někteří lidé navíc po vsazení zubního implantátu pociťují bolest. Šetrné čištění zubů a dásní může pomoci zmírnit nepříjemné pocity nebo se jim vyhnout.

Následná péče o zubní implantáty

Stejně jako u jakéhokoliv jiného chirurgického zákroku trvá nějaký čas po vsazení implantátu hojení. Pokud chcete zotavení urychlit, řiďte se pokyny zubního lékaře a vyhněte se čemukoliv, co by mohlo místo zákroku dráždit. Následná péče o zubní implantát obvykle zahrnuje:

  • odpočinek

  • antibiotika

  • čištění zubním kartáčkem s měkkými vlákny od druhého dne po zákroku

  • nekouřit a nekonzumovat tvrdé a kyselé potraviny

Jak čistit zubní implantát

Zubní lékař vám může doporučit několik tipů, jak zubní implantát čistit. Ve většině případů byste měli o implantát pečovat stejně jako o přirozené zuby. Abyste zubní implantáty čistili správně, nezapomeňte:

  • čistit si zuby dvakrát denně zubním kartáčkem

  • začít používat elektrický zubní kartáček, jako je Oral-B® Genius, který má jemný režim čištění a senzor tlaku, takže můžete šetrně pečovat o zuby a dásně, ale zároveň důkladně odstraňovat zubní plak

  • alespoň jednou denně používat zubní nit

  • pravidelně chodit k zubnímu lékaři na preventivní prohlídky a profesionální čištění

Péče o implantáty a celkové zdraví ústní dutiny by měla snadno zapadnout do vaší každodenní ústní hygieny. Vždy dodržujte pokyny zubního lékaře, abyste zajistili, že vaše zuby, dásně a implantáty zůstanou silné a zdravé.

Zdroje: https://www.authoritydental.org/dental-implant-aftercare https://www.oralsurgeryteam.com/surgical-instructions/after-care-instructions/dental-implant-surgery/ https://theimplantcentre.com/patient-care-costs/patient-care/dental-implant-aftercare/