DĚTI

Jak pečovat o dětský chrup: Věk 3-5 let

Jak pečovat o dětský chrup: Věk 3-5 let article banner
SDÍLEJTE

Nyní, když vašemu dítěti vyrostly první zoubky, je třeba udržovat je v čistotě, protože to je základní předpoklad zdravého vývoje druhých zubů. Pro rodiče tříletého až pětiletého dítěte je běžné se ptát na řadu věcí, jako např. jak čistit dětské zuby nebo jak dětem čistit zuby, když zrovna spolupracují.

Proč je u dětí ve věku 3 až 5 let čištění zubů důležité?

Čištění dětských zubů je důležité z mnoha důvodů. Mléčné zuby drží rovně čelisti, vytvářejí místo pro druhé zuby a hrají významnou roli v tom, jak se dítě učí žvýkat, smát a mluvit. Zdravé zuby dítěti také pomohou budovat sebevědomí a zapojovat se do vzdělávání a společenského života. Pokud si dítě brzy osvojí správné zásady ústní hygieny, pomůže mu to i v získávání správných návyků na celý život.

Pokud se dítěti mléčné zuby zkazí, takže bude třeba je vytrhnout, může to způsobit posunutí ostatních zubů a zmenšení místa pro druhé zuby. Pokud se dítě nenaučí správným návykům v ústní hygieně, je pravděpodobnější, že se mu budou kazit i druhé zuby.

Tipy jak čistit dětské zuby

Čištění dětských zubů je docela podobné tomu, jak jste zoubky čistili, když se prvně prořezaly.

- Jemně čistěte zuby alespoň dvě minuty dětským kartáčkem s měkkými vlákny a fluoridovou zubní pastou v množství o velikosti hrášku. Můžete děti nechat, aby vám pomohly, ale zatím byste jim stále měli čistit zuby vy. Tak by to mělo pokračovat, dokud nedosáhnou věku alespoň 7 let.

- Používejte fluoridovou zubní pastu. Fluorid pomáhá chránit a posilovat zubní sklovinu. Doporučený obsah fluoridu je 1350 ppm až 1500 ppm, neměl by být nižší než 1000 ppm. Často je jednodušší používat jemnou zubní pastu s mátovou příchutí, protože děti si mohou zvyknout na jiné příchutě. To může později ztížit přechod na zubní pastu pro dospělé.

- Pokud používáte manuální zubní kartáček, provádějte šetrně kruhové pohyby nebo pohyby dopředu a dozadu. Pokud používáte elektrický zubní kartáček, jednoduše přiložte kartáčkovou hlavu k zubu a kartáčkem sami nijak nehýbejte.

- Po čištění nechte své dítě vyplivnout přebytečnou zubní pastu z úst nebo pastu otřete. Ústa nevyplachujte. Vypláchnutím úst by došlo k odstranění ochranné fluoridové vrstvy, která posiluje sklovinu.

- V tomto věku nepoužívejte ústní vodu, protože by ji děti mohly spolknout.

Tipy jak usnadnit čištění zubů

Čištění zubů v tomto věku může být problematické, protože se děti začínají prosazovat. Tady je několik tipů, které to mohou trochu usnadnit.

- Zkuste zpívat písničku nebo dítě nějak rozveselit. Tím odvedete jeho pozornost od vlastního čištění. Také můžete čistit zuby u televize.

- Udělejte z čištění zubů rodinnou aktivitu, na kterou se děti budou těšit.

- Vyhraďte čištění zubů pevné místo v denním programu dítěte, aby si zvyklo na pravidelné čištění.

- Nechte dítě vybrat zubní kartáček, s kterým ho bude čištění zubů bavit. Zubní kartáčky Oral-B® mají řadu různých designů s oblíbenými postavičkami z filmů Disney® a Pixar®. Aplikace na čištění zubů pro chytré telefony a tablety, jako je například bezplatná aplikace Oral-B Disney Magic Timer, mohou dětem s čištěním zubů pomoci, protože obsahují zábavné animace a virtuální samolepky. Aplikace je dostupná na iTunes App Store a v obchodu Google Play.

Je třeba mít na paměti, že ne každé čištění zubů musí být dokonalé. I když to může být někdy náročnější, vždy je lepší vyčistit zuby méně dokonale než je nečistit vůbec.