DĚTI

Jak pečovat o dětský chrup: Věk 6–12 let

Image - Jak pečovat o dětský chrup: Věk 6–12 let article banner
SDÍLEJTE

S rostoucím věkem dětem začnou vypadávat dětské zuby a prořezávají se zuby druhé. V tomto období je velmi důležité udržovat dál zuby a dásně čisté, aby se druhé zuby mohly zdravě vyvíjet. Je běžné, že se rodiče zajímají o to, jak mohou v péči o dětský chrup v této době pokračovat.

Proč je pro děti ve věku 6 až 12 let čištění zubů důležité?

Udržování zubů v čistotě je významnou součástí jejich každodenní hygieny. Zuby zůstávají stále stejně náchylné k tvorbě zubního kazu, jako když byly děti menší. I když mléčné zuby časem vypadnou, je třeba se o ně dobře starat. Pokud se dítěti začnou kazit mléčné zuby, může mu to působit bolest a zuby je pak nutné vytrhnout. To může způsobit posunutí ostatních zubů a místo pro druhé zuby se tak může zmenšit.

Tipy jak čistit dětské zuby

Malým dětem budete nejprve čistit zuby podobně jako batolatům. V období od 6 do 12 let však existuje několik významných mezníků, na které je třeba pamatovat.

Věk 6–8 let

  • V tomto věku by mělo být čištění dětských zubů stále na vás. Můžete ale děti nechat, aby se snažily zlepšit si techniku. Stále jim však budete muset čistit zuby vy. Jakmile se přiblíží věku 8 let, můžete je nechat, aby si čistily zuby samy. Stále byste na ně ale měli dohlížet.

  • Čištění zubů by mělo být poslední věcí před spaním. Kromě toho by si děti měly zuby čistit ještě jednou během dne.

  • Zuby dětem čistěte dvě minuty manuálním zubním kartáčkem dětské velikosti s měkkými vlákny. Můžete použít i elektrický zubní kartáček.

  • Na zubní kartáček naneste fluoridovou zubní pastu v množství o velikosti hrášku. Doporučený obsah fluoridu je 1350 ppm až 1500 ppm, neměl by být nižší než 1000 ppm.

  • Po vyčištění zubů by dítě mělo zubní pastu vyplivnout a ústa si už nevyplachovat vodou. Tím se na jeho zubech vytvoří zpevňující fluoridová vrstva.

Věk 9–12 let

  • Od devíti let už si dítě může čistit zuby samo. Stále je však třeba na něj občas dohlédnout. Většinou by to ale dítě mělo zvládat samostatně.

  • Pouze se ujistěte, že si zuby čistí dvě minuty a že na manuální nebo elektrický zubní kartáček nanáší fluoridovou zubní pastu (1350 až 1500 ppm fluoridu) v množství o velikosti hrášku. V tomto věku už děti také mohou bezpečně používat zubní pastu pro dospělé místo dětské.

  • Po vyčištění zubů by dítě mělo zubní pastu vyplivnout a ústa si už nevyplachovat vodou. Tím se na jeho zubech zachová koncentrovaný obsah fluoridu.

Tipy jak usnadnit čištění zubů

S přibývajícím věkem dětí pravděpodobně překonáte fázi, ve které je těžké je přimět při čištění ke spolupráci. Vaším cílem je teď důslednost a dodržování pravidelnosti. Zejména proto, že si dítě už začíná zuby čistit samostatně. Pokud je stále těžké děti k čištění zubů přimět, vytrvejte a připomínejte jim, že když si nebudou čistit zuby, může to mít negativní dopad na jejich celkové zdraví.

Nejlepší je zajistit, aby si pravidelně každý den čistily zuby před spaním a pak ještě jednou během dne. Přispět můžete také tím, když svým dětem půjdete sami příkladem. Když děti uvidí, že si pravidelně každý den čistíte zuby a používáte zubní nit, snadněji si osvojí dobré návyky v ústní hygieně a začlení je do svého denního programu.

Nezapomínejte ale, že stejně jako když byly děti menší, nemusí vždy věnovat čištění zubů náležitou péči. Pokud si všimnete, že dítě zanedbává základy ústní hygieny, připomeňte mu, jak důležité je každodenní čištění zubů a používání zubní nitě pro celkové zdraví a pohodu.