Elektrické zubní kartáčky Oral-B

Manuální nebo elektrický zubní kartáček: Co potřebujete vědět

Image - Manuální nebo elektrický zubní kartáček: Co potřebujete vědět article banner
SDÍLEJTE

Popularita elektrických zubních kartáčků roste, ale je to jen móda nebo to má své opodstatnění? V porovnání s manuálními zubními kartáčky se používání většiny elektrických zubních kartáčků může zdát složité z důvodu jejich různých funkcí. Ve skutečnosti je ale jeden lepší než druhý.

Manuální nebo elektrické

Existuje několik klíčových rozdílů, které výrazně odlišují elektrický zubní kartáček od manuálního:

  • vlákna – zatímco manuální zubní kartáčky mají řadu tvrdých, středně tvrdých nebo měkkých vláken různých délek a zkosení, mají elektrické zubní kartáčky navíc tu výhodu, že se jejich vlákna pohybují vysokou rychlostí, takže čistí zuby lépe.

  • přizpůsobení – manuální zubní kartáčky si můžete vybrat v mnoha barvách a stylech, ale elektrické zubní kartáčky si můžete přizpůsobit svým specifickým potřebám v ústní hygieně.

Výzkum stojící za elektrickými zubními kartáčky

Studie hodnotila vliv používání elektrických zubních kartáčků na zdraví ústní dutiny v průběhu 11 let. Studie se zúčastnilo více než 2800 účastníků a zaměřovala se na účinky zubního kartáčku na onemocnění dásní (parodontitidy), zubní kaz a vypadávání zubů.

Ukázalo se, že elektrické zubní kartáčky odstraňují více zubního plaku než manuální zubní kartáčky a zajišťují tak komplexnější čistotu ústní dutiny.¹ Bakterie zubního plaku mohou způsobit onemocnění dásní, zubní kaz a dokonce i vypadávání zubů, pokud nejsou správně odstraněny. Elektrické zubní kartáčky jsou při odstraňování zubního plaku mnohem účinnější a omezují jeho škodlivé účinky na zdraví ústní dutiny. Studie ve skutečnosti ukázala, že uživatelům elektrických zubních kartáčků díky nižší míře vyvinutí onemocnění dásní vypadávaly zuby o 20 % méně než uživatelům používajícím manuální zubní kartáček.*

Výzkum¹ dospěl k závěru, že dlouhodobé používání elektrického zubního kartáčku zpomaluje progresi onemocnění dásní a pomáhá předcházet vypadávání zubů.

Výhody elektrického zubního kartáčku

Elektrické zubní kartáčky pomáhají nejen předcházet vypadávání zubů. Pomáhají také udržovat zdravé dásně a nabízejí řadu funkcí, které optimalizují způsob, jakým si čistíte zuby:

  • Rychlé čištění účinně odstraňuje zubní plak, což pomáhá předcházet vzniku zubního kazu

  • Speciální kartáčkové hlavy, které čistí v těžko přístupných místech

  • Řada režimů čištění, které lze přizpůsobit vašim potřebám

  • Vestavěný časovač, který vám pomůže čistit si zuby 2 minuty, jak doporučují zubní lékaři

  • Některé jsou dodávány s funkcí detekce polohy, která sleduje chování při čištění, aby bylo čištění komplexní

Bez ohledu na to, jaký zubní kartáček používáte, nezapomeňte dodržovat správnou ústní hygienu a čistit si zuby dvakrát denně kartáčkem a jednou denně zubní nití.

Zdroje: http://www.oralhealthplatform.edu/our-work/the-state-of-oral-health-in-europe/ [1] Pitchika V, Pink C, Völzke H, Welk A, Kocher T, Holtfreter B. Long-term impact of powered toothbrush on oral health: 11-year cohort study. J Clin Periodontol. 2019. doi: 10.1111/jcpe.13126 Kantar.https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jcpe.13126 Yaacob M, ey al… Powered versus manual toothbrushing for oral health.Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 6. Art. No.:CD00282. DOI:10.1002/14651858.CD002281.PUB3

*v porovnání s manuálním zubním kartáčkem