OSTATNÍ

Jak předcházet vypadnutí zubu?

Image - Jak předcházet vypadnutí zubu? article banner
SDÍLEJTE

Vypadnutí zubů není nikdy dobrým znamením. Naštěstí existují opatření, která vám pomohou si uchovat více přirozených zubů. Pokud chcete mít zdravý a zářivý úsměv, měli byste pochopit, co vede k vypadávání zubů. Pomůže vám to, abyste tomu v budoucnu zabránili.

Co je to vypadnutí zubu?

Vypadávání mléčných zubů je normální. Ale co vypadnutí trvalého zubu? To už tak běžné není. K vypadnutí zubu, což je proces, kdy se uvolní jeden nebo více zubů, které nakonec vypadnou, může vést zubní kaz, poranění i onemocnění dásní.

Příčiny vypadnutí zubů

Pokud chcete lépe předcházet vypadávání zubů, je dobré pochopit, co ho způsobuje. Některým běžným příčinám se lze vyhnout řádnou ústní hygienou, zatímco jiným je třeba věnovat více pozornosti.

  • Onemocnění dásní: Nejčastější příčinou vypadávání zubů je onemocnění dásní, které může výrazně ovlivnit celkové zdraví ústní dutiny. Správná opatření, která zajistí, že dásně zůstanou zdravé, může pomoci zabránit vzniku onemocnění dásní.

  • Opatření, která je třeba přijmout: Klíčem k udržení zdravých dásní je čištění zubů dvakrát denně zubním kartáčkem a jednou denně zubní nití.

  • Poranění: Pokud není ulomený nebo poškozený zub ihned ošetřen, hrozí riziko, že vypadne. Praskliny v zubní sklovině vystavují vnitřní vrstvy zubu zubnímu kazu, který může vést k infekci a vypadnutí zubu.

  • Opatření, která je třeba přijmout: Pokud dojde k poškození zubů, okamžitě navštivte zubního lékaře. Pro zachování zubů je nezbytné rychlé ošetření.

  • Zubní kaz: Běžnou formou zubního kazu jsou otvory v zubech, které časem rostou a když nejsou ošetřeny, může to vést až k vypadnutí zubů.

  • Opatření, která je třeba přijmout: Pokud si všimnete zvýšené citlivosti a změny barvy zubu, objednejte se k zubnímu lékaři. Pokud zubní lékař zjistí, že příčinou je zubní kaz, budete potřebovat výplň, která zabrání šíření kazu.

Prevence vypadnutí zubu

K periodontálnímu onemocnění, které často souvisí s vypadnutím zubů, dochází, když bakterie plaku narušují zuby a linii dásní a vytváří mezery, které vedou k infekci. Prevence onemocnění dásní tak může zabránit vypadávání zubů.

Několik vylepšení ústní hygieny může pomoci udržovat zuby na místě a dásně zdravé:

  • Začněte používat elektrický zubní kartáček: Výzkum¹ ukazuje, že použití elektrického zubního kartáčku může pomoci předcházet vypadávání zubů a zpomalit progresi periodontálního onemocnění.*

Řádná ústní hygiena, která spočívá v čištění zubů kartáčkem dvakrát denně a zubní nití alespoň jednou denně, může pomoci předcházet periodontálnímu onemocnění a následně tedy i vypadávání zubů. Nezapomeňte pravidelně navštěvovat zubního lékaře, aby zůstala vaše ústní dutina zdravá.

  • Pravidelně používejte zubní nit: Správná ústní hygiena, která spočívá v používání zubní nitě alespoň jednou denně, může lépe odstranit zubní plak, a tím pomoci udržovat zdravé dásně.

Řádná ústní hygiena, která spočívá v čištění zubů kartáčkem dvakrát denně a zubní nití alespoň jednou denně, může pomoci předcházet vypadávání zubů a podporuje zdraví dásní. Nezapomeňte pravidelně navštěvovat zubního lékaře, aby zůstala vaše ústní dutina zdravá.

Zdroje: http://www.oralhealthplatform.edu/our-work/the-state-of-oral-health-in-europe/ https://www.nidcr.nih.gov/research/data-statistics/periodontal-disease https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cavities/symptoms-causes/syc-20352892 https://www.dentalhealth.org/cracked-teeth [1] Pitchika V, Pink C, Völzke H, Welk A, Kocher T, Holtfreter B. Long-term impact of powered toothbrush on oral health: 11-year cohort study. J Clin Periodontol. 2019. doi: 10.1111/jcpe.13126

*v porovnání s manuálním zubním kartáčkem