Proč Oral-B Zubní pasta?

Nejlepší pasty pro přecitlivělé zuby

Nejlepší pasty pro přecitlivělé zuby article banner
SDÍLEJTE

Citlivost zubů, nebo také hypersenzitivita dentinu, je bolest, kterou člověk cítí nejčastěji při jídle nebo při pití. Většina lidí v určitém bodě svého života jistou formu bolesti zubů zažila, takže pokud trpíte citlivostí zubů, rozhodně nejste sami. Naštěstí existuje několik způsobů, jak citlivé zuby léčit. Tento článek vám pomůže najít nejlepší zubní pastu na citlivé zuby, která bude splňovat vaše potřeby.

Citlivost zubů: O co jde?

Vnitřní strukturu zubů tvoří dřeň, což je směs organické hmoty – obsahuje krevní cévy, které vyživují zub, a nervy. Dřeň obklopuje vrstva látky zvaná dentin neboli zubovina, kterou tvoří tvrdé minerály. Zubovinou prochází tisíce tenoučkých kanálků, kterým se říká dentinové tubuly. Tubuly jsou jakýmisi kanálky vedoucími z vnitřku žijícího zubu a nervů k vnější sklovinové vrstvě. Vnější vrstvu korunky zubu tvoří velmi tvrdá vrstva zubní skloviny, což je nejtvrdší struktura v lidském těle. Sklovina pokrývá pouze vnější povrch zubu nad linií dásně. Pod touto linií, které se říká kořen a která je pokryta strukturou zvanou zubní cement, sklovinu nenajdeme.

Zuby začínají být citlivé, když dojde k odhalení dentinových kanálků, které jsou potom zranitelnější a snadněji je podráždí různé podněty. U zdravých zubů zakrývají kanálky dásně a zubní cement u kořene zubu, případně sklovina na povrchu korunky zubu.

Hlavní příčinou odhalení kanálků jsou ustupující dásně a porušení sklovinové nebo cementové vrstvy. Bakterie přítomné v zubním plaku způsobují problémy, jako je například zánět dásní, který vede k nepříjemným otokům dásní. Pokud se tento problém neřeší, dojde k oslabení struktur, které dásně drží u kořenu zubu, a dásně začnou ustupovat. Tento jev může nakonec vyústit až v paradentózu, což je stav, kdy už dáseň nepřiléhá k zubu vůbec a ustupuje podél jeho kořene. Jakmile se obnaží kořen zubu, opotřebovává se zubní cement, který je méně odolný než zubní sklovina pokrývající dentin v korunce zubu, a následně dojde k odhalení kanálků – kanálky pak zůstávají otevřené, což může způsobovat zvýšenou citlivost.

Jak vybrat správnou zubní pastu na citlivé zuby

Zubní pasty na citlivé zuby mají speciální složení, aby s tímto problémem dokázaly pomoci. Obsahují proto látky, jako je například dusičnan draselný nebo fluorid cínatý, které pomáhají citlivosti zubů předcházet, takže při čištění zubů zažíváte jen mírné nebo vůbec žádné nepříjemné pocity.

Existují dva hlavní způsoby, jak bolest citlivých zubů zastavit: znecitlivit nervy nebo zablokovat otevřené kanálky. Tyto složky se při péči o citlivé zuby osvědčily u většiny lidí jako velmi účinné.

Přísady, které ulevují citlivým zubům

Draslík

Draslík reaguje v nervových synapsích a zabraňuje nervům předávat synapsí signál bolesti, takže nervy znecitlivuje a vy ve výsledku necítíte bolest. Nepřináší však okamžitou úlevu ani nijak neléčí samotnou příčinu citlivosti zubů tak, aby se dále nerozvíjela.

Komplex s fluoridem cínatým

Dalším řešením pro citlivé zuby je zubní pasta obsahující komplex s fluoridem cínatým. Jednou z nejdoporučovanějších zubních past s obsahem fluoridu cínatého je Blend-a-med Pro-Expert Professional Protection, kterou byste měli najít i ve své lékárně. Zubní pasta pro citlivé zuby s obsahem fluoridu cínatého pomáhá blokovat otevřené kanálky, ulevuje citlivým zubům od bolesti a umožňuje užít si jídlo a pití bez nepříjemných pocitů. Komplex s fluoridem cínatým také pomáhá některým hlavním příčinám citlivosti zubů předcházet.

Zubní pasty na citlivé zuby mohou mít i další pozitivní účinky, například bělení zubů. Řada bělicích zubních past, jako je například Blend-a-med Pro-Expert Sensitive & Gentle Whitening, má dnes složení vhodné pro citlivé zuby. Také některé elektrické zubní kartáčky mohou nabízet režim jemného čištění, který lze používat ve spojení se zubní pastou na citlivé zuby dle vašeho výběru. Kombinace těchto možností péče o citlivé zuby vám umožní cítit se natolik dobře, že budete moci dodržovat pravidelnou ústní hygienu, tj. čištění zubů dvakrát denně a používání zubní nitě jednou denně.