DĚTI

Jak naučit dítě čistit zuby? | Poradce Oral-B

SDÍLEJTE

Je velmi důležité, abychom se starali o správnou ústní hygienu našich dětí už od samého začátku. Učení dobrým návykům je především v zájmu zdraví a umožňuje vyhnout se vážným problémům, které jsou spojeny nejen se zuby nebo dásněmi, ale mohou být nebezpečné pro celý organismus. To je obzvláště důležité v situaci, kdy počet sedmiletých dětí se zubním kazem dosahuje až 90 %. Jak ale dítě naučit, aby si zuby čistilo správně?

Zubní kaz u dětí v České republice – jaká je situace?

 • Zubní kaz je nejběžnější chronické onemocnění u dětí. Ve světě existuje řada projektů zaměřených na vzdělávání nejen dětí, ale především rodičů, aby se dokázali řádně starat o zuby našich nejmenších.

 • Níže uvádíme některá opravdu znepokojující zjištění ohledně kazivosti zubů českých dětí:

 • Vážné problémy se zubním kazem se vyskytují už ve skupině 3letých dětí.

 • Zubní kaz trápí 50 % pětiletých a 65 % dvanáctiletých českých dětí.

 • Preventivní prohlídky u zubaře u nás každý rok vynechá 30 % předškoláků a 20 % školáků.

 • Pro srovnání se můžeme podívat do Švýcarska, kde byl v šedesátých letech minulého století podobný stav kazivosti zubů u dětí jako u nás. Díky celostátní kampani, která klade důraz na pravidelný nácvik čištění zubů a snaží se dětem opakovaně vysvětlovat souvislosti mezi příčinami a následky zubního kazu, se stav chrupu a dásní u mladých Švýcarů prokazatelně zlepšil. V současnosti mají děti u nás 2,5krát více kazů než ve státech, jako je právě Švýcarsko nebo skandinávské země.

 • Po vzoru Švýcarska byl v u nás zaveden projekt Dětský úsměv pod taktovkou Českého zeleného kříže. V rámci tohoto projektu se dětem ve školkách a na 1. stupni ZŠ prezentují zábavnou formou instruktáže o správné péči o zuby. Klíčový důraz je zde kladen na opakovaný praktický výcvik správného čištění zubů pod odborným dohledem. Projekt vychází z předpokladu, že pokud si děti neosvojí správnou péči o mléčný chrup, je pro ně velmi obtížné si tento zvyk vštípit později.

Z čeho plyne soustavný nárůst problémů s ústní hygienou u nejmladších? Obvykle pramení z nedostatečné znalosti rodičů o samotném kazu, jeho vlastnostech a komplikacích. Obrovská část dospělých se domnívá, že kaz mléčných zubů není třeba řešit, protože stejně vypadnou. První návštěva dítěte u zubaře tak obvykle proběhne mnohem později, než se doporučuje. Dospělí to bagatelizují. Odborníci však výslovně doporučují, aby se dítě v zubní ordinaci objevilo poprvé již ve věku mezi šestým a dvanáctým měsícem. Rodiče si také často neuvědomují, jak by měla vypadat ústní hygiena kojenců a jak naučit dospívající dítě, aby správně pečovalo o zuby. Také si vždy neuvědomují, že se péče o ústní hygienu neomezuje pouze na čištění zubů, jde také o životní styl, který dítě vede, zejména to, co jí.

Jednou z nejčastějších příčin tvorby nebo zhoršení zubního kazu je značný obsah cukru v potravinách. Vztah příčin a následků se zdá být složitý, ale v podstatě jde o snadno pochopitelnou chemickou reakci. V okamžiku, kdy sacharidy zůstávají na chrupu ve formě zbytků, začínají je bakterie plaku přeměňovat na organické kyseliny, které vedou k demineralizaci tvrdých zubních tkání. Nedostatečná ústní hygiena má největší vliv na vývoj kazu, protože zbytkový plak je rezervoárem bakterií, které kaz vytváří. Význam mají i genetické faktory jako je zvýšená náchylnost k demineralizaci, absence pravidelných prohlídek u zubaře, nedostatek vitamínů a některých minerálů, jako je fluorid, fosfor nebo hořčík.

Zubní kaz však není jen estetickým problémem, který si lidé způsobují svou nedbalostí. Patří nejen do skupiny chronických onemocnění, ale také infekčních, tedy takových, která se mohou vyskytnout v důsledku infekce a k nimž jsme nejnáchylnější v okamžicích oslabení přirozené obranyschopnosti organismu. Kaz nevzniká sám o sobě a není pouze nevzhledným náletem na zubech. Ve skutečnosti má obrovský dopad na celý náš organismus. V závažnějších případech vede k velmi nebezpečným zdravotním následkům. Ale jak již bylo uvedeno výše, je to také chronické onemocnění, což znamená, že se vyznačuje dlouhou dobou trvání a často způsobuje nevratné změny, které vyžadují dlouhodobou léčbu.

Nejvyšší nárůst výskytu u nejmladších pacientů pozorujeme mezi dvou – a tříletými dětmi. Proto je tak důležité dbát na správnou ústní hygienu dětí od samého počátku, dokonce i když ještě zuby nemají. Je také důležité, aby se zabránilo situacím, kdy rodič předává škodlivé karyózní bakterie dítěti tím, že olizuje upuštěný dudlík, místo aby jej omyl pod tekoucí vodou.

Ze všech dobrých návyků, na které bychom měli od začátku sázet, je také důležité zaujmout správný přístup k péči o zuby. Dítě by si mělo zvykat na pravidelné prohlídky u zubaře už od nejútlejšího věku. Dokonce i ve fázi, kdy ještě nemá vyvinutý žádný chrup. To má velmi příznivý účinek na psychiku mladého pacienta. Stojí za to pouvažovat o adaptivní prohlídce, která bude zahrnovat pouze běžný přezkum stavu ústní dutiny. To může být skvělý odrazový můstek pro ty další. Mladý pacient tak nebude myslet na návštěvu u zubaře se strachem. Je přece důležité mít správný postoj. Je třeba dbát na to, aby první návštěva dítěte v zubní ordinaci nebyla akutní návštěvou způsobenou bolestí, protože taková asociace spojená se zubním lékařem může přetrvávat po dlouhou dobu.

Kaz: základní informace

Proč je tak důležité dbát na ústní hygienu? Kaz je jedním z nejčastějších onemocnění ústní dutiny a jedním z nejvíce podceňovaným, zvláště pokud mluvíme o fázi mléčných zubů.

Ve skutečnosti jde o nebezpečné chronické infekční onemocnění bakteriálního původu. Působí na tvrdé tkáně zubu. Během napadení organismu dochází k odvápnění a rozpadu tvrdých tkání. Bakterie (streptokoky a L. acidophilus) produkují v průběhu metabolizace cukrů velmi škodlivé kyseliny, čímž narušují pH v ústech, které klesá pod ideální hodnotu 5,5. Zubní sklovina tím přichází o minerály, zejména vápník a fosfor.

Prvním příznakem je výskyt viditelné bílé skvrny na zubní sklovině. Poté povrch ztmavne a zdrsní. Poškozený zub začíná být citlivý na chlad a teplo, takže při konzumaci teplých nebo studených nápojů a pokrmů pociťujeme bolest, nepohodlí nebo podráždění. Může docházet k nepříjemnému zápachu z úst, který je výsledkem působení bakterií. Pak vzniká úporná, často pulzující bolest, která je příznakem vzniku zánětu. Rodiče se bohužel většinou objevují u zubaře s dítětem na poslední chvíli, kdy už je utrpení nesnesitelné. Proto jsou pravidelné prohlídky u zubaře tak důležité, neboť umožní bojovat proti nemoci od prvních příznaků. Specialista během takové prohlídky vše důkladně zkontroluje, dokonce i ty nejmenší příznaky, jejichž léčba se může pro dítě ukázat jako bezbolestná a méně invazivní, protože nezasahuje do struktury zubu.

Je třeba také připomenout, že kaz ovlivňuje nejen naše ústa. Vzniklý zánět může iniciovat nebo zhoršit nebezpečné systémové onemocnění. Často se stává, že pacient trpí něčím, čehož příčinou se ukáže být onemocnění chrupu nebo dásní. Neléčený kaz může například ovlivnit vznik diabetu, hypertenze, kardiovaskulárních chorob, srdečních onemocnění, rakoviny a mnoha dalších onemocnění, která jsou pro naše zdraví nebezpečná.

Příčiny kazu u dětí

Mezi nejčastější příčiny kazu u dětí patří:

 • nesprávná ústní hygiena dítěte

  Správná ústní hygiena dítěte spočívá v jeho znalostech, v naučení správným návykům od útlého věku, včetně zajištění správné frekvence čištění zubů, ale především výběru vhodného zubního kartáčku a pasty, které odpovídají věku dítěte.

 • nesprávná strava

  Cukr škodí a všichni o tom moc dobře víme. Samozřejmě, že by správně vyvážená strava měla obsahovat kvalitní sacharidy, ale klasické sladkosti, které obsahují jednoduché cukry, se doporučují konzumovat pouze příležitostně. To se netýká pouze vysokého obsahu cukru v konzumovaných potravinách, ale také jejich konzistence. Jinými slovy, čím je lepkavější, tím větší šance, že zbytky zůstanou mimoděk v ústech dítěte. Takové prostředí v ústech vytváří ideální podmínky pro množení mikrobů.

 • genetické faktory

  Na ně teoreticky nemáme žádný vliv. To by se však nemělo rovnat tomu, že se vzdáme a přestaneme se snažit. Větší náchylnost zubů k reakci na vnější faktory, zvýšené sklony k demineralizaci skloviny by měly být spojeny s výběrem odpovídající preventivní péče a s o to intenzivnější péčí o ústní hygienu.

 • další příčiny

  - Chronické nebo časté bakteriální infekce, které jsou spojeny s užíváním velkého množství antibiotik.

  - Nesprávná strava vedoucí k častému zvracení.

  - Nevhodné chování rodičů, například výše uvedené olizování dudlíku, který spadl na zem, ale také nedostatky správných živin ve stravě, kterou pro své děti připravují.

Jak naučit dítě čistit zuby? 6 tipů, které je dobré využít

1. Výběr správného kartáčku na zuby. To je velmi důležitý prvek. Nezapomeňte však, že správně vybraný kartáček na zuby by měl být nejen bezpečný a dobře čistit, ale měl by dětem přinášet radost. Proto musí být jeho používání pohodlné a ergonomické. Musí být také vizuálně atraktivní a přitahovat pozornost dítěte.

Od narození do 2 let V této fázi jsou to rodiče, kdo dětem čistí zuby. Řada Oral-B Baby je určená pro věkovou skupinu do dvou let a byla proto navržena tak, aby byla šetrná k malým ústům, aby se rodičům kartáčky dobře držely a přinášely dětem, které jsou při čištění pasivní, co největší zábavu. Dítě si tak zvyká na čištění zubů. Rodič může v rámci tohoto procesu vytvořit atmosféru zábavy nebo soutěže, aby připravil psychiku potomka na okamžik, kdy bude moci ústní hygienu vykonávat on sám.

Od 3 let Ve většině případů je to ideální okamžik, aby si to děti vyzkoušely na vlastní pěst. Jedná se o vývojovou fázi vývoje, kdy se u dětí rozvíjejí motorické schopnosti natolik, že se již mohou pokusit vyčistit zuby vlastními silami. Samozřejmě, že jim to nepůjde hned. Zpočátku se dítě může pokusit vyčistit zuby samo a potom mu rodič zoubky dočistí. Někdy se rodiče musí vyzbrojit notnou dávkou trpělivosti. Občas je v prvních okamžicích stále potřeba aktivně podporovat své dítko a učit jej, jak by se měl celý proces provádět. Jakmile se dítěti začne dařit, je dobré stále průběh aktivity sledovat a později pravidelně dohlížet na správný přístup k péči o tuto důležitou součást našeho těla. Obvykle je už v tomto věku mléčný chrup plně vyvinut. Ale jak už víme, je třeba mu věnovat zvláštní péči.

Jaké nástroje bychom k tomu měli používat? Zubní lékaři doporučují elektrický kartáček na zuby s kulatou hlavicí, samozřejmě, přizpůsobený dětským ústům – Oral-B Kids. Je elektrický zubní kartáček pro děti opravdu lepší než manuální? Samozřejmě, že ano. Koneckonců jde nám přeci hlavně o účinnost. V souvislosti se zdravím bychom neměli experimentovat a zajistit dítěti co nejpohodlnější řešení. Vždyť jde pouze o to, aby měl chrup dítěte tu nejlepší péči, díky tomu bude v dobré kondici a mládež si vytvoří správné návyky na celý život. Dobře zvolený elektrický kartáček na zuby čistí efektivněji než manuální. Kromě toho má řada kartáčků Oral-B Kids na povrchu motivy z pohádek nebo animovaných filmů, které mají děti obzvlášť v oblibě. Hlavice kartáčku je malá a přizpůsobená dětské pusince. V kombinaci s aplikací Oral-B Disney Magic – si vaše dítě čištění zubů určitě oblíbí.

Od 6 let Oral-B Junior je elektrický zubní kartáček určený pro děti starší šesti let. V této fázi už pohádkové motivy mizí. Mládež v tomto věku již netouží po dětských motivech. Vzhled kartáčků je však stále velmi líbivý. Mezi jeho výhody patří mimo jiné:

 • Kulatá hlavice s velmi měkkými vlákny

  Vlákna na hlavici zubního kartáčku pro děti tohoto věku musí být pořád velmi měkká a přizpůsobená jemným dásním našich nejmenších. Dále kulatý tvar hlavice způsobí, že mladý člověk nebude mít absolutně žádné problémy dostat se i na ta nejhůře dostupná místa chrupu.

 • Vestavěný časovač

  Každých 30 sekund signalizuje, že je třeba změnit úsek čištění zubů, čtvrtinu zubního oblouku a po dvou minutách vydá signál, že uplynula celá doba, která je pro zdárný průběh celého procesu potřeba.

 • Senzor tlaku

  Ne vždy se dá hned snadno odhadnout správná síla tlaku kartáčku na zuby. To platí i pro dospělé, takže o to důležitější je odpovídající kontrola u dětí. To je důvod, proč je do přístroje zabudován speciální senzor, který mění barvu v případě, že je vyvíjen příliš velký tlak. To umožňuje chránit dásně před poškozením.

 • Sedm dní na jedno nabití

  Stojí za zmínku, že kartáček vydrží na jedno nabití, při běžném používání dvakrát denně po dobu dvou minut, dokonce až 7 dní! Je to skvělé řešení na dovolenou nebo na cesty, protože si s sebou nemusíme brát nabíječku. I když je třeba zmínit, že nabíječka sama o sobě příliš mnoho místa nezabere a její používání je velmi pohodlné.

Od 12 let Oral-B Teen White je kartáček na zuby pro náctileté. V mnoha ohledech se liší od typického dětského přístroje, ale také od typického kartáčku pro dospělé. Dospívající věk vyžaduje speciální řešení a přizpůsobení velmi specifickým potřebám dospívajících osob. Mezi nejdůležitější výhody Oral-B Teen patří:

 • Kulatá hlavice navržená zubními lékaři

  Toto řešení usnadňuje přesné čištění i těch nejhůře dostupných oblastí chrupu. Kromě toho stojí za zmínku vyměnitelná hlavice, která se dá používat při čištění rovnátek.

 • Tři režimy

  Náctiletí mají rádi na výběr. Koneckonců se stávají čím dál více samostatnou jednotkou. U Oral-B Teen máme tři možnosti: režim pro každodenní čištění zubů, pro jemné čištění, což je zvláště užitečné v případě rovnátek a bělící režim.

 • Časovač a senzor tlaku

  Vestavěný časovač dá pomocí vibrací znamení, že uplynuly 2 minuty od začátku čištění, a speciálně navržený senzor tlaku se rozsvítí červeně, pokud dospívající člen rodiny zatlačí hlavici kartáčku k zubům příliš silně.

 • Čištění zubů s aplikací!

  Všichni velmi dobře víme, jak je dnes pro mladé lidi digitální svět důležitý. Není to vždy ku prospěchu, ale v případě čištění zubů pomáhá opravdu skvěle. Díky spojení přes Bluetooth ukáže aplikace Oral-B FunZone uživateli, který si ji nainstaluje na svůj telefon, jaké chyby při čištění zubů dělá a kterým úsekům by měl věnovat zvláštní pozornost. Kromě toho umožňuje pořídit si selfie s maskou divokého zvířete!

 • Dva týdny na jedno nabití

  S frekvencí čištění zubů dvakrát denně po dobu dvou minut vydrží Oral-B Teen nabitý až dva týdny na jedno plné nabití!

2. Najděte pastu, kterou si vaše dítě oblíbí Příliš intenzivní mentolová příchuť může dítě odradit. Proto je výběr správné pasty velmi důležitý. Ujistěme se, že je nejen účinná a „chutná", ale také vizuálně atraktivní a obsahuje množství fluoridu doporučované zubními lékaři.

3. Učení čištění zubů společnou hrou Vždy je dobré, pokud se rodič podílí na předávání dovedností formou, která je pro dítě atraktivní. Každý dobře ví, že nejlepší je učení prostřednictvím hry. Dobrým nápadem je pořídit dětem zubní kartáček s jejich oblíbeným pohádkovým motivem. Může nám pomoci také aplikace Oral-B pro děti (Disney Timer), která uděluje po správném čištění zubů virtuální odměny. Funguje to tak, že po dostatečně dlouhém čištění zubů lze na displeji odhalit skrytý obrázek. Zároveň je třeba dávat pozor na to, zda si dítě čistí zoubky správně, v souladu s našimi pokyny a průběžně korigovat jeho chyby.

4. Uvědomělost dítěte Je velmi důležité, aby si dítě uvědomilo, proč je ústní hygiena důležitá nejen při samotném procesu čištění zubů, ale také prostřednictvím vzdělávacích materiálů. Tímto způsobem pracujeme na tom, abychom děti naučili, jak si systematicky čistit zuby i mimo koupelnu během hry. Mohou pomoci omalovánky, knížečky nebo jiné vzdělávací materiály připravené odborníky.

5. Jděte příkladem a zaveďte pravidelnost Mladý člověk se učí také napodobováním chování dospělých. Proto bychom měli dítěti sami ukazovat, že jej učíme činnosti, kterou my sami děláme svědomitě. Stojí za to zavést přibližně stejnou dobu ranního a večerního čištění zubů, hlídat požadovaný čas minimálně 2 minuty čištění zubů. Čas od času stojí za to navrhnout dítěti, aby si po vydatném jídle vyčistilo zuby i během dne. Stejně důležitý je i náš postoj, založený nejen na trpělivosti, ale také na entuziasmu.

6. Chvalte své dítě Rodičovské uznání a chvála za dobře provedený úkol je také skvělou odměnou. Proto nešetřeme důkladnými instrukcemi, ale ani slovy chvály, pokud jsou hygienické postupy prováděny správně.

Dětská ústní hygiena: co dalšího je třeba mít na paměti?

Mějme na paměti, že samotné čištění zubů nestačí. Na program dne je třeba zavést celou řadu dalších rutinních činností, které zlepší celý proces a zakoření dobré návyky dítěte na celý život.

- správná strava dítěte Nezapomeňte eliminovat zbytečný cukr, připravujte dětem do školy zdravé svačinky. Koneckonců, nikdy nevíte, co si samo koupí. Věnujme také pozornost množství sacharidů v jídle. Snažme se, aby byla strava bohatá na vitamíny, mikro a makro složky.

- pravidelné prohlídky u zubaře Nejméně 4krát ročně bychom měli pravidelně kontrolovat, zda vše probíhá správně. Díky tomu se můžeme vyhnout vážnému stádiu kazu, rychle reagovat ještě předtím, než dojde k zánětu. Pomocí systému včasného varování si pohlídáme, aby byla léčba méně invazivní a mnohem příjemnější.

Stojí však za zmínku, že současná medicína má překvapivě moderní způsoby boje proti zubnímu kazu. Můžeme si vybrat ozon nebo laserové odstranění drobných ložisek kazu. Dnešní léčebné metody jsou nesrovnatelně lepší než ty, které jsme znali před desítkami let. Ale čím méně zásahů, tím lépe. Proto jsou pravidelné prohlídky chrupu velmi žádoucí.

- ústní hygiena kojenců Jak již bylo uvedeno výše, stojí za to zvykat dítě na dobré návyky od velmi útlého věku. Rodiče by měli začít s ústní hygienou dítěte ještě před výskytem prvních zoubků tak, že budou oplachovat a jemně masírovat dětem dásně. Stejné pravidlo platí i pokud jde o zvykání na zubaře.

Dny, kdy zubní ordinace nebyly příjemnými místy, jsou už naštěstí pryč. Proto udělejme vše proto, abychom kromě běžné péče o zuby chodili pravidelně na prohlídky. Dnes už existují zubařská pracoviště zaměřená přímo na děti: přátelská, barevná a atraktivní. Jsou zařízena tak, aby se v nich mladý pacient cítil dobře, a dokonce se tam rád vracel.