ZUBNÍ KAZ

Co je to zubní kaz? Léčba, příznaky a symptomy

Image - Article Hero - Co je to zubní kaz? Léčba, příznaky a symptomy article banner
SDÍLEJTE

Zubní kaz, který je také označován jako kavita, je jedním z nejrozšířenějších a nejčastějších onemocnění současnosti. Lze mu však také velmi snadno předcházet. Když konzumujete určité potraviny, bakterie na vašich zubech je rozkládají a přitom produkují kyseliny, které mají schopnost vážně poškodit tvrdé tkáně zubů. Následkem toho vzniká zubní kaz (kavita).

Co způsobuje zubní kaz?

Zubní kaz se vyskytuje zejména na dvou specifických místech zubů: okluzní zubní kaz se tvoří na žvýkacích plochách, což jsou vrchní části zubů, kde se sklovinou opakovaně přicházejí do přímého kontaktu potraviny, a aproximální kaz, který se tvoří v mezizubních prostorách. Právě v těchto dvou místech se množí bakterie, které představují riziko pro ústní hygienu. Pokud o zuby a přilehlé tkáně nepečujete správně, začnou bakterie trávit cukry, které v ústech zbyly po jídle, a přeměňovat je na kyseliny. Tyto kyseliny jsou dostatečně silné, aby dokázaly demineralizovat zubní sklovinu a vyhloubit v ní drobné otvory. Jde o první fázi zubního kazu. Při rozpadu zubní skloviny zub ztrácí svou schopnost přirozeně posilovat své vápenaté a fosforečné struktury pomocí slin. Kyseliny časem pronikají pod povrch zubu a ničí ho zevnitř.

Možnosti ošetření zubního kazu

Z profesionálního hlediska existují čtyři hlavní způsoby, jak se vypořádat se zubním kazem. Tyto způsoby ošetření, které vykonává zubní lékař, mohou pomoci napravit škody způsobené zubním kazem.

  • Výplně: Výplně jsou nejběžnějším způsobem ošetření zubního kazu. Zubní lékař vyvrtá do zasaženého místa zubu otvor, odstraní hmotu napadenou kazem a vyplní tento prázdný prostor vhodným materiálem. V závislosti na místě, kde se zubní kaz vyskytuje, lze používat různé výplňové materiály. Ve vyspělých zemích je nejčastěji používaným výplňovým materiálem kompozitní pryskyřice. Ta nabízí rozsáhlou paletu různých odstínů a zubní lékaři ji používají pro výplně zubů, které jsou vidět, když se usmějete. V případě zadních zubů preferují někteří zubní lékaři jiné pevnější výplňové materiály.

  • Korunky: Korunky představují pro zubní lékaře další možnost ošetření zubního kazu. Používají se však pouze v případě, že zubní kaz zničil velkou část zubu. Pokud zubní kaz vyžaduje rozsáhlou výplň, zub je pak náchylnější k prasklinám a případnému rozlomení. Zubní lékař se pokusí zachránit zbytek zubu, opravit ho a následně ho zakryje kovovou slitinovou nebo porcelánovou korunkou.

  • Ošetření kořenových kanálků: Další metodou ošetření, k níž může zubní lékař přikročit, je čištění kořenového kanálku. Pokud zubní kaz pronikne zubní sklovinou, usadí se ve středu zubu a může se rozšířit ještě dále a poškodit nervy, které se nacházejí v kořenu zubu. V takovém případě zubní lékař odstraní poškozený nebo mrtvý nerv i s přilehlou tkání s cévami (dřeň) a celou oblast vyplní. Tato procedura obvykle končí nasazením korunky.

  • Extrakce: V některých případech může být zub poškozen tak, že už ho nejde opravit, a pokud hrozí rozšíření infekce do čelistní kosti, je nutné zub vytrhnout. Odstranění zubu může ovlivnit rozložení zbývajících zubů v ústech. Doporučuje se proto, aby se pro prázdná místa použila částečná zubní náhrada, můstek nebo implantát.

Jak předcházet zubnímu kazu

I přes následky, které mohou zubní kazy mít na zuby, pokud nejsou ošetřeny, jim můžeme ve většině případů předcházet kvalitní ústní hygienou. Ta zahrnuje i pravidelné kontroly u zubního lékaře, který dokáže rozpoznat stav, který by mohl vést k závažnějšímu poškození zubu. Čím dříve zubní lékař odhalí příznaky špatné ústní hygieny, jakým je například hromadění zubního plaku, tím větší máte naději, že se vám podaří předejít vzniku zubního kazu a problémům s dásněmi.

Váš zubní lékař vám například může doporučit:

  • Čištění zubů dvakrát denně po dobu alespoň dvou minut za použití ústní vody, zubní pasty nebo gelu s obsahem fluoridu. Doporučujeme [výrobky Oral-B Pro-Expert], které fluorid obsahují a pomáhají omezovat tvorbu kyselin poškozujících zuby.

  • Pravidelné používání zubní nitě po čištění zubů, zejména pokud často konzumujete sladké potraviny nebo nápoje. Určité potraviny s vysokým obsahem cukrů mohou poskytovat neustálý přísun kyseliny, která poškozuje tvrdé zubní tkáně. Používání zubní nitě z řady výrobky Oral-B Floss jednou nebo dvakrát denně vám pomůže odstranit zbytky jídla z obtížně dostupných mezizubních prostor.