Elektrické zubní kartáčky Oral-B

Elektrický zubní kartáček s umělou inteligencí | Oral-B Genius X

SDÍLEJTE

Jde o nejnovější zubní kartáček od Oral-B se 3D technologií neboli Oral-B Genius X. Je to první zubní kartáček s umělou inteligencí na trhu. Co to vlastně znamená a jak se liší od svého předchůdce? Jak byla AI v tomto přístroji použita a co od ní opravdu můžeme očekávat?

Elektrický zubní kartáček s umûlou inteligencí

Umělá inteligence – co to vlastně je?

Problém s přijetím jediné, obecné definice umělé inteligence je způsoben skutečností, že inteligence sama o sobě byla a je hodnocena vědci na mnoha úrovních. Někteří soudí, že je to schopnost vnímat vztahy a souvislosti, jiní, že je to schopnost přizpůsobit se novým podmínkám, a další, že inteligence je schopnost učit se. Pojem umělá inteligence se poprvé objevil v roce 1955 u Johna McCarthyho, amerického informatika a nadšence pro moderní technologie a matematiku. Od té doby byla umělá inteligence popsána různými způsoby, ale všechny vykazovaly společný aspekt: jejím vzorem byl způsob lidského myšlení a lidská inteligence. „Myslící stroje", „napodobování lidské inteligence ve stroji", „aktivity, které mají za cíl umožnit strojům vnímat, dělat závěry a jednat". Všude se objevuje motiv člověka. Právě na tomto základě můžeme velmi snadno dojít k závěru, že umělá inteligence je jakýmsi „učením" strojů, přístrojů, aplikací lidského chování a adaptací na měnící se podmínky. V současné době se AI používá mimo jiné v takových oblastech, jako jsou :

 • Řízení průběhu technologických procesů v továrnách

 • Strojový překlad textů

 • Neuronové sítě, které používají vstupní vzorce chování, jimž se přizpůsobují získaná data

 • Optické rozpoznávání – rozpoznávání obličejů nebo objektů

 • Rozpoznávání řeči – identifikace osob na základě řeči (používá se např. v bankovnictví)

 • Ekonomie – automatické posuzování úvěruschopnosti, plánování mediálních kampaní

V praxi se s ní setkáme v asistentech (Google asistent, Siri, Alexa), v inteligentním ovládání domácnosti a jednotlivých domácích spotřebičů a rozhlasových či televizních přijímačů, v lékařských technologiích, ve výsledcích vyhledávání pomocí Google.

Umělá inteligence v Oral-B Genius X

V případě Oral-B Genius X byly použity neuronové sítě. Tisíce lidí se zúčastnilo laboratorních testů a jejich úkolem bylo... čistit si zuby. Tímto způsobem bylo shromážděno obrovské množství dat, z nichž bylo jasné, že každý má svůj vlastní individuální styl čištění zubů a že naučit uživatele elektrického zubního kartáčku jeden vzorec čištění (čištění zubů rozdělené do čtyř nebo šesti zón) se může ukázat jako nadlidský výkon. Získaná data byla mimo jiné použita v aplikaci. Až dosud byl v kartáčcích nainstalován pouze akcelerometr, ale díky přidání gyroskopu už nemusíme chytrý telefon dávat přesně před obličej, aby mohla aplikace správně interpretovat polohu zubního kartáčku v ústech. Teď stačí, když se přístroj s aplikací nachází v dosahu Bluetooth kartáčku. A co je nejdůležitější, nenutí nás čistit si zuby jediným způsobem, ale využívá informace získané během výzkumu, aby se přizpůsobil našemu individuálnímu stylu. Zobrazuje informace a návrhy, které mají vylepšit proces, který pro nás bude přirozený a pohodlný.

Oral-B Genius X – co najdeme v balení?

Oral-B Genius X je přímým nástupcem Oral-B Genius 10000N. Jedná se o elektrický kartáček ORP (oscilačně-rotačně-pulzační), nazývaný také 3D. Hlavice má kulatý tvar, který přesně a bez problémů přilne k povrchu zubů. Balení obsahuje:

- kartáček Oral-B Genius X - hlavici kartáčku Oral-B - nabíjecí stojánek - přenosné cestovní pouzdro, které funguje také jako nabíječka ke kartáčku - návod na použití kartáčku

Najdete zde 6 režimů čištění:

 • Každodenní

  Používá se pro každodenní péči o zuby

 • Jemný

  Zvláště doporučeno pro osoby, které nosí rovnátka (nejlépe s koncovkou ortho) nebo pro osoby, které mají problémy se zuby nebo dásněmi.

 • Intenzivní

  Dá se říct, že tento režim je určen pro speciální úkoly – zvláště užitečný je v případech, kdy nám po jídle zůstaly mezi zuby těžce odstranitelné zbytky pokrmu.

 • Bělící

  Jeho úkolem je zbavit chrup zabarvení a dosáhnout přirozeně bílých zubů.

 • Režim určený pro dásně

  Jemně masíruje a čistí linii kolem dásní.

 • Režim čištění jazyka

  Jemný režim pro odstranění zbytků z jazyka.

Kartáček má vizuální senzor tlaku. Takzvaný Smart Ring. Když přitlačíme hlavici příliš silně k povrchu zubů, změní se její barva na červenou a informuje nás tak, že máme tlak uvolnit. Kartáček navíc sníží počet pohybů. To je velmi důležité kvůli ochraně jemných dásní.

Zvukové vlny nebo sonicita Oral-B Genius X

V poslední době se hodně mluví o sonických kartáčcích. Tento typ elektrického zubního kartáčku se mírně liší od 3D kartáčku. Především je hned na první pohled vidět jiný tvar hlavice kartáčku – u sonického kartáčku více připomíná tvar hlavice manuálního kartáčku. Podstatným rozdílem je také typ pohybů, které hlavice provádí (ze strany na stranu), zatímco u 3D probíhá ve třech rovinách – oscilace, rotace a pulzace. Jako klíčové se mohou u těchto dvou typů kartáčků jevit techniky čištění. Proč?

Sonický kartáček vyžaduje, aby uživatel používal dodatečnou manuální techniku – musí umístit hlavici do správného úhlu vůči zubům (úhel cca 45 stupňů) a provádět kartáčovací pohyby po celou dobu čištění. V případě elektrického kartáčku s kulatou hlavicí stačí, když ji přiložíte k zubu, vydržíte cca dvě, tři sekundy a máte hotovo. Malá kulatá hlavice přilne ke každému zubu individuálně a důkladně jej vyčistí díky jedinečné 3D technologii.

Důležitým aspektem je však to, že Oral-B Genius X (jeho předchůdce Oral-B Genius 10000N také) generuje slyšitelné zvukové vlny. Jejich frekvence je:

- oscilační a rotační pohyb 73 Hz - pulzační pohyb 333 Hz.

Celkově je tedy frekvence zvukových vln vyšší než frekvence klasického sonického kartáčku, kde činí 260 Hz. I zde dochází pod vlivem výše zmíněných vln k fenoménu vzniku vzduchových bublinek, které se smíchají s vodou a dostanou se bez problému do těžko dostupných mezizubních prostor. Takže, elektrický kartáček na zuby s kulatou 3D hlavicí - tedy mimo jiné nový Oral-B Genius X - splňuje nejdůležitější kritérium pro sonické kartáčky.

Co bychom měli ještě vědět?

 • Zubní lékaři došli již dávno k závěru, že pomocí elektrického zubního kartáčku je odstraňování plaku rozhodně účinnější než pomocí kartáčku manuálního. Navíc je to také nejlepší volba pro nejmladší uživatele kartáčku – již od tří let. Vhodný zubní kartáček volíme podle věku, například Oral-B Junior nebo Oral-B Teen. Hlavice kartáčků, které jsou určeny pro děti, mají měkká vlákna, zajímavý design, na jejich rukojetích jsou často použity motivy oblíbených pohádek Disney a mají specializované aplikace, díky nimž se každodenní čištění zubů pro děti stává zajímavým a atraktivním dobrodružstvím.

 • Elektrické kartáčky Oral-B s kulatou hlavicí jsou inspirovány tvarem profesionálních zubařských nástrojů a díky kulaté hlavici čistí mnohem důkladněji než manuální kartáčky. Kromě toho jsou šetrné k dásním.

 • Každodenní ústní hygiena je zásadní nejen pro dosažení dokonalého bílého úsměvu, ale především ze zdravotních důvodů. Ne každý ví, že zubní kaz je infekční a chronické onemocnění, které může být hrozbou nejen pro ústa, ale i pro celé tělo.

 • Při péči o ústní hygienu bychom neměli zapomínat na dásně a jazyk. Takže stojí za to používat nejen velmi dobrý kartáček na zuby, ale také dentální nit a ústní vodu.

 • Elektrický kartáček Oral-B Genius nás bude informovat o uplynutí každých 30 sekund, což nás upozorní, že máme změnit zónu čištění, zatímco po dvou minutách budou vibrace delší. Přístroj se však nevypne, což nám dává možnost se rozhodnout, zda chceme po dvou minutách čištění ukončit nebo zda si budeme zuby čistit o něco déle.

1K. Różanowski, Umělá inteligence: Rozvoj, Příležitosti, Hrozby, Vědecké sborníky 109-135, s. 112-113