DĚTI

Čištění zubů u dětí

Čiátûní zubï u dûtí article banner
SDÍLEJTE

Každý rád vidí dětský úsměv. S pravidelným čištěním zubů je třeba začít, už když vyroste první zoubek. Jakmile se zuby prořežou, jsou náchylné k tvorbě zubního kazu. Mléčné zuby drží rovně čelisti, vytvářejí místo pro trvalé zuby a hrají významnou roli v tom, jak se dítě učí žvýkat, smát a mluvit. Zdravé zuby dítěti také pomohou budovat sebevědomí a zapojovat se do vzdělávání a společenského života. Pokud si dítě osvojí správné zásady každodenního čištění zubů brzy, pomůže mu to získat správné návyky v ústní hygieně na celý život.

Jak pečovat o zuby dětí do 2 let

Tady je několik základních tipů, jak pečovat o zuby vašeho dítěte:

 • Ve věku 4 až 6 měsíců, kdy se objeví první zuby, začněte používat zubní kartáček s extra měkkými vlákny, jako je například Oral-B Baby s medvídkem Pú pro děti do 2 let. Používejte jen velmi malé množství fluoridové zubní pasty s obsahem minimálně 1100 ppm fluoridu, jako je například zubní pasta Oral-B Baby s medvídkem Pú.

 • Čistěte kruhovými pohyby stejně, jako si čistíte svoje zuby vy. Dbejte na to, aby dítě pastu nepolykalo. Dítě patrně ještě nebude umět pastu vyplivnout. Takže po čištění nadbytečnou pastu otřete. To umožní, aby fluorid zůstal v ústech a chránil zuby.

 • Neukládejte dítě do postýlky s lahví umělého mléka nebo džusu s obsahem cukru. Nejlépe uděláte, když se slazeným nápojům a potravinám zcela vyhnete. Pokuste se dítě od 6 měsíců navyknout na otevřený hrníček. Snažte se, aby dítě od 1 roku už lahvičku vůbec nepoužívalo.

 • I malým dětem se mohou začít kazit zuby. Je proto dobrý nápad navštívit dětského zubního lékaře co nejdříve – podle zásady „první návštěva do prvních narozenin.“

Jak pečovat o zuby dětí ve věku 3–5 let

Nyní, když vašemu dítěti vyrostly první zoubky, je třeba udržovat je v čistotě, protože to je základní předpoklad zdravého vývoje trvalých zubů. V tomto věku může být čištění zubů náročné. Je ale důležité vytrvat a pravidelně čistit zuby dvakrát denně. Tady je několik užitečných rad, jak čištění zubů usnadnit.

 • Používejte množství zubní pasty o velikosti hrášku. Obsah fluoridu by měl být nejméně 1100 ppm, aby byla zajištěna dobrá ochrana a posilování zubní skloviny. Zkuste používat pastu s jemnou mátovou příchutí, aby si na ni dítě zvyklo. Bude pak jednodušší přejít na zubní pastu pro dospělé.

 • Nechte dítě, ať si samo vybere kartáček, s kterým ho bude čištění zubů bavit. Zubní kartáčky Oral-B nabízíme v mnoha různých provedeních s oblíbenými postavičkami z filmů Disney, Disney/Pixar a Star Wars. Od tří let je bezpečné čistit dětské zuby elektrickým zubním kartáčkem, pokud dítěti čistí zuby rodiče.

 • Zuby čistěte jemně alespoň dvě minuty dětským kartáčkem s měkkými vlákny. Můžete děti nechat, aby vám pomáhaly, ale až do 7 let jejich věku byste jim stále měli čistit zuby vy.

 • Pokud používáte elektrický zubní kartáček, stačí ho držet na místě a veškerou práci nechat na něm. Toto je třeba dělat u každého zubu vždy několik sekund a stejným způsobem čistit všechny vnější i vnitřní plochy zubů. Zubní kartáček je nutné naklánět tak, aby dosáhl i na vnitřní plochy menších předních zubů.

 • Pokud používáte manuální zubní kartáček, přiložte jej pod úhlem 45 stupňů k linii dásní, poté jemně přitlačte a pohybujte jím krouživými pohyby.

 • Po čištění nechte dítě vyplivnout nebo přebytečnou zubní pastu otřete z úst. Ústa nemusíte vyplachovat. Vypláchnutím úst by došlo k odstranění ochranné fluoridové vrstvy, která posiluje zubní sklovinu.

 • 90 % dětí si čistí zuby déle, pokud používají bezplatnou aplikaci Disney Magic Timer od Oral-B. Během čištění mohou děti odemykat nové Disney postavičky a získávat virtuální samolepky jako zábavnou odměnu. Aplikace je dostupná na iTunes App Store a v obchodu Google Play.

Jak pečovat o zuby dětí ve věku 6–12 let

 • Rodiče by měli dětem čistit zuby až do 7 let. Můžete ale děti nechat, aby se snažily zlepšit si techniku. Stále jim však budete muset čistit zuby vy. Jakmile se přiblíží věku 8 let, můžete je nechat, aby si čistily zuby samy. Stále byste na ně ale měli dohlížet.

 • Čištění zubů by mělo být poslední věcí před spaním. Kromě toho by si děti měly zuby čistit ještě jednou během dne.

 • Zuby dětem čistěte dvě minuty zubním kartáčkem dětské velikosti s měkkými nebo středně tvrdými vlákny. Oral-B nabízí širokou řadu manuálních a elektrických zubních kartáčků, včetně elektrického zubního kartáčku Oral-B Junior Smart s červenou kontrolkou, která bliká, pokud dítě při čištění příliš tlačí.

 • Pokud dítě používá elektrický zubní kartáček, stačí, když ho drží na místě a veškerou práci nechá na něm. Toto je třeba dělat u každého zubu vždy několik sekund a stejným způsobem čistit všechny vnější i vnitřní plochy zubů. Zubní kartáček je nutné naklánět tak, aby dosáhl i na vnitřní plochy menších předních zubů.

 • Pokud dítě používá manuální zubní kartáček, mělo by kartáček přiložit pod úhlem 45 stupňů k linii dásní, poté jemně přitlačit a čistit zuby krouživými pohyby.

 • Na zubní kartáček naneste množství zubní pasty o velikosti hrášku. Používejte např. zubní pastu Oral-B Junior 6+. Doporučujeme používat zubní pastu s obsahem fluoridu minimálně 1100 ppm. Zubní pasty Oral-B obsahují množství fluoridu doporučované zubními lékaři.

 • Po vyčištění zubů by dítě mělo zubní pastu vyplivnout a ústa si už nevyplachovat vodou. Tím se na jeho zubech vytvoří zpevňující fluoridová vrstva.

 • Od osmi let už si dítě může čistit zuby samo. Stále je však třeba na něj občas dohlédnout. Většinou by to ale dítě mělo zvládat samostatně.

Jak udělat z čištění zubů zábavu

 • Čištění zubů v tomto věku může být problematické hlavně proto, že se děti začínají prosazovat. Tady je několik tipů, které to mohou trochu usnadnit.

 • Pro děti do 5 let zkuste zpívat při čištění písničku nebo dítě nějak rozveselit. Tím odvedete jeho pozornost od vlastního čištění. Také můžete čistit zuby u televize.

 • Udělejte z čištění zubů rodinnou aktivitu, na kterou se děti budou těšit.

 • Vyhraďte čištění zubů pevné místo v denním programu dítěte, aby si na pravidelné čištění zvyklo.

 • Nechte dítě, ať si samo vybere kartáček, s kterým ho bude čištění zubů bavit. Zubní kartáčky Oral-B nabízíme v mnoha různých provedeních s oblíbenými postavičkami z filmů Disney, Disney/Pixar a Star Wars.

 • Aplikace na čištění zubů pro chytré telefony a tablety, jako je bezplatná aplikace Oral-B Disney Magic Timer, mohou dětem s čištěním zubů pomoci, protože obsahují zábavné animace a virtuální samolepky. Aplikace je dostupná na iTunes App Store a v obchodu Google Play.

 • Dospívajícím dětem od 13 let promění Oral-B FunZone každodenní čištění v zábavu s oblíbenými filtry a animacemi, o kterou se můžou podělit na sociálních sítích. Najdete ji v bezplatné aplikaci Oral-B, která je k dispozici na iTunes App Store a v obchodu Google Play.