Preventivní opatření pro správnou ústní hygienu
Dětské zuby se začínají formovat už před narozením. Už po prvních čtyřech měsících se dásněmi začnou prořezávat první dětské zuby. Rychlost a pořadí růstu jednotlivých zubů se liší, ale obvykle se všech 20 prvních zubů objeví do třetího roku věku.
Druhé, stálé zuby se začínají objevovat kolem šesti let. Tento proces trvá přibližně do věku 21 let. Pro zdravé zuby a dodržování správných návyků v péči o ústní dutinu nezapomínejte na následující základní preventivní opatření:
- Omezte příjem cukrů, což pomáhá předcházet zubním kazům.
- Zajistěte dětem dostatek fluoridu, ať už v pitné vodě nebo formou ošetření u zubního lékaře. Fluorid posiluje zubní sklovinu a brání vzniku zubního kazu. V oblastech, kde pitná voda neobsahuje ideální množství fluoridu, to může znamenat nutnost zařadit fluoridové doplňky. Zda tyto doplňky potřebujete, se zeptejte svého zubního lékaře.
- Zvažte použití dentálního tmelu. Dentální tmel poskytuje další ochranu před zubním kazem. Vyrábí se z umělé hmoty a zubní lékař jej připevňuje na zuby.
- Naučte děti pravidelně si čistit zuby a používat zubní nit. Zkuste udělat z čištění zubů zábavu, podpoříte tím u dětí správnou ústní hygienu.
Hlavní překážky zdraví ústní dutiny u dětí
Zde je několik nejčastějších problémů se zdravím ústní dutiny u dětí.
Miminka
- Zubní kaz z dětské lahve: Tomuto častému problému zabráníte tak, že miminku po krmení vždy utřete dásně navlhčenou gázou nebo čistou žínkou. Až se objeví zuby, denně je čistěte fluoridovou pastou v množství o velikosti zrnka hrachu. Dítě také ukládejte do postele s lahví vody místo mléka nebo džusu.
- Cucání palce: Obecným termínem pro označení různých druhů „cumlání“ je „nevýživové sání“. Patří sem cucání palce nebo prstů a používání dudlíků. Většina současných pediatrů se domnívá, že tyto návyky mají důležité formativní a vývojové funkce, přinejmenším v prvních několika letech věku (asi do čtyř let), a jako takové bychom je měli ignorovat. Panuje však všeobecná shoda, že by měly zmizet před objevením druhých zubů. O podobných návycích u svého dítěte se poraďte se svým zubním lékařem.
- Bílé skvrny na zubech: Jakmile se objeví první zuby, obvykle kolem šesti měsíců, začněte je denně čistit a domluvte si návštěvu u zubního lékaře.
Batolata
- Strach ze zubního lékaře: Při prohlídce dítěti dovolte, aby vám sedělo na klíně. Bude se cítit bezpečněji.
- Potíže při vytváření pravidelných návyků ústní hygieny: Pokuste se zapojit celou rodinu a jděte příkladem. Například si každý den ve stejnou dobu čistěte zuby společně.
- Antibiotika a skvrny: Před předepsáním léků se poraďte se svým dětským lékařem.
Školní děti
- Slabost pro sladkosti: Snažte se dětem dávat zdravé svačiny, například zeleninu, jogurt nebo sýr.
- Antibiotika a skvrny: Před předepsáním léků se poraďte se svým dětským lékařem.
- Zranění ústní dutiny při sportu: Motivujte děti k tomu, aby při sportu nosily v ústech chránič zubů, který zuby ochrání při případných nehodách.
Náctiletí
- Rovnátka: Zajistěte, aby si děti správně čistily zuby kolem drátků a pomocí zavaděče zubní nitě odstraňovaly ze zubů všechny zbytky jídla.
- Zranění ústní dutiny při sportu: Motivujte děti k tomu, aby při sportu nosily v ústech chránič zubů, který zuby ochrání při případných nehodách.