VIZ PODPORA A ZDROJE PRO
SEZNAMTE SE S ČLENY KOMUNITY
Porozumění začíná vzděláváním týkajícím se různých typů postižení. Máme-li kvalitně informovat o našem úsilí, jedním z našich prvních kroků musí být naslouchání jedinečným příběhům členů komunity. Podívejte se na zkušenosti s překonáváním běžných potíží členů komunity zdravotně postižených v oblasti péče o ústní dutinu.
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY PACIENTŮ
- Ano, návštěva běžného zubního lékaře v blízkosti bydliště nebo zaměstnání je nejlepším způsobem, jak získat přístup k podpoře zdraví ústní dutiny. Problémy se zdravím ústní dutiny se u lidí s postižením a bez postižení nemusí nutně lišit, takže běžný zubař by měl být schopen je diagnostikovat, předcházet jim nebo je léčit na stejné úrovni. V některých případech je zapotřebí individuálnější přístup, například zavedení strategie podpory chování. Cílem asociace iADH je zajistit, aby všichni zubní lékaři absolvovali školení, které jim umožní provést nezbytné úpravy pro pravidelnou preventivní péči všem lidem bez ohledu na případné zdravotní postižení. Váš zubní lékař by měl zajistit pravidelné návštěvy s cílem poskytnout průběžné poradenství a zkontrolovat celkové zdraví ústní dutiny. V zájmu posílení pozitivních zkušenosti se spojte se svým zubním lékařem a pomozte mu pochopit veškerá opatření, která potřebujete, abyste se cítili pohodlněji. Pro osoby se zdravotním postižením je velmi důležité, aby navštěvovaly také dentální hygienu, kde pracují lidé se zkušenostmi s prevencí zubních problémů a pomáhají lidem dosáhnout co nejlepší úrovně ústní hygieny. Pro osoby se zdravotním postižením je velmi důležité, aby navštěvovaly také dentální hygienu, kde pracují lidé se zkušenostmi s prevencí zubních problémů a pomáhají lidem dosáhnout co nejlepší úrovně ústní hygieny.
- Vaše postižení může mít vliv na zdraví ústní dutiny. Některá postižení ovlivňují zdraví ústní dutiny přímo (zuby, sliny, ústní tkáně, motoriku ústní dutiny), zatímco jiná mohou být spíše nepřímá (obtíže při provádění každodenní ústní hygieny, při chápání významu dobrého zdraví ústní dutiny, zvláštní okolnosti týkající se stravování apod.). Pokud žijete s viditelným nebo neviditelným postižením, je velmi důležité udržovat dobré zdraví ústní dutiny a optimální ústní hygienu, protože následky mohou být potenciálně závažnější.
- Nejefektivnějšího způsobu čištění zubů a udržování správné péče o ústní dutinu lze dosáhnout pochopením individuálních potřeb. Klíčem k tomu je vyzkoušet, co vám vyhovuje. Poraďte se se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou, abyste zjistili, který přístup je pro vás ten nejlepší.
- Důležité je čistit si zuby dvakrát denně a pravidelně (alespoň jednou denně) čistit mezizubní prostory zubní nití nebo mezizubními kartáčky. Důležitá je také vyvážená strava. Texturovaná strava, správná hydratace a snížená frekvence příjmu cukru, to vše může pomoci omezit množství bakterií zubního plaku v ústech. K čistotě ústní dutiny může přispět i vyplachování vhodnou ústní vodou, nikdy by však neměla nahradit čištění zubů.
- Ano, neexistuje žádný důvod, proč by vám některá péče nemohla být poskytnuta na vašem křesle, zejména pokud má nastavitelné opěradlo. Někdy se můžete na vozíku cítit pohodlněji a zubař má k vašim ústům přístup. Může však mít snížené zorné pole a poskytovaná péče by nemusela být bezpečná, proto by mohl provádět pouze jednoduché zákroky. Některé zubařské ordinace mohou mít speciální vybavení, které pomocí pohyblivé plošiny změní váš invalidní vozík na zubařské křeslo. Jiné mohou mít k dispozici zvedáky. Případně můžete svůj invalidní vozík přivézt vedle zubařského křesla a přesunout se na něj pomocí přenosné desky. Zkuste zavolat svému zubnímu lékaři před návštěvou, abyste mu pomohli pochopit vaše potřeby a naplánovat opatření, která byste mohli pro lepší přístup potřebovat.
- V některých zemích existují ambulantní týmy, které nabízejí omezený rozsah zubařské domácí péče. Někdy se tomu říká domácí zubní lékařství. Chcete-li získat péči nejvyšší kvality a celou škálu možností ošetření, je lepší navštívit zubní ordinaci. V případě potřeby je však možné, že mobilní tým s přenosným vybavením může poskytnout ošetření a preventivní zákroky osobám, které mají problém opustit svůj domov.
- Celková anestezie je jednou z možností, kterou lze využít při provedení zubařského ošetření u osob, které nejsou schopny snášet péči jiným způsobem, nebo u osob, které potřebují vysokou míru podpory k dosažení složitého nebo zdlouhavého ošetření. Existuje však dlouhý seznam dalších opatření, která by se měla před volbou celkové anestezie zvážit, protože s ní jsou spojena rizika a zpoždění péče kvůli čekacím listinám. Pro osoby s pohybovými poruchami nebo úzkostí je k dispozici kombinace podpůrných prostředků, včetně sedativ, muzikoterapie nebo podpory psychologa. Zvolená metoda však závisí na typu potřebného zubního ošetření, základních zdravotních potížích, naléhavosti ošetření a přání a schopnosti pacienta přijmout/zvládnout požadované zubní ošetření
- To bude záviset na složitosti zubního ošetření, na složitosti lékařské diagnózy a na tom, zda potřebujete speciální vybavení nebo prostředí pro řešení vašich potřeb. Každý pacient by však měl mít svůj pravidelný „zubařský domov“, který by měl navštěvovat alespoň jednou až dvakrát ročně, aby si nechal zkontrolovat a udržovat stav svých úst a zubů. V případě potřeby provedení některých úkonů specialistou vás váš zubní lékař doporučí k příslušnému ošetření.
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY RODIČŮ/PEČOVATELŮ
- Nejlepší, co můžete udělat, je jít dobrým příkladem a pečovat o zdraví své vlastní ústní dutiny. Podporujte čištění zubů zubní pastou s obsahem fluoridu cínatého dvakrát denně, dbejte na zdravou vyváženou stravu, která omezuje používání „nezdravých odměn“, jako jsou např. bonbony, sladkosti nebo nealkoholické nápoje, a pravidelně navštěvujte zubařskou ordinaci za účelem preventivní péče ozdraví ústní dutiny. Při návštěvě zubařské ordinace nebo dentální hygieny můžete požádat o vyzkoušení různých čisticích pomůcek s cílem zjistit, které z nich budou nejlépe fungovat, a následně dát dítěti praktické jasné instrukce a pokyny, které mu pomohou při čištění zubů. Například vhodná série fotografií, kterou si děti mohou umístit na zrcadlo v koupelně, by jim mohla pomoci dodržovat denně stejný rituál.
- Ve většině zemí by mělo každé dítě navštívit zubaře před svými prvními narozeninami. Zubní kaz v raném dětství je celosvětově běžným problémem a může se objevit již u dětí ve věku 18 měsíců. Z tohoto důvodu je obzvláště důležité, aby u dětí s postižením byla zjištěna veškerá rizika onemocnění ústní dutiny a bylo jim předcházeno. Rodiče mohou být také poučeni o tom, jak pečovat o zuby svého dítěte a jak řešit konkrétní problémy související s jeho postižením
- Uvádí se, že elektrické zubní kartáčky se často používají snadněji, když čistíte zuby někomu jinému, a navíc mají kulatou hlavici, kterou lze odstranit více plaku než běžným zubním kartáčkem. Nové elektrické zubní kartáčky mají také podpůrné funkce, jako je např. indikace příliš silného tlaku, časovač čištění atd. Rukojeť každého zubního kartáčku je možné upravit tak, aby pomáhala osobám s omezenou manuální zručností nebo lidem, kteří mají problémy se silou úchopu.
- Toto může mít mnoho příčin. Nejlepší strategií je načasovat čištění zubů na dobu, kdy se dítě cítí pohodlně a uvolněně. Například lze pomocí bublifuku přimět dítě zaklonit hlavu nebo se zasmát a otevřít ústa. Můžete také použít malou speciálně navrženou podpěru nebo chránič prstů, který na krátkou dobu zasunete mezi zuby tak, aby bylo možné dostat se k vnitřní straně zubů. Opravdu je velmi důležité zavést rutinu čištění zubů tak, aby si dítě zuby udrželo po celý život. Měli byste požádat zubaře dítěte o zhodnocení. Zubař vám pak může ukázat nejlepší způsob provádění každodenní ústní hygieny a doporučit vhodné pomůcky.
- Toto může být velmi náročné a klíčová je postupná desenzibilizace. Měli byste požádat logopeda o rady týkající se cvičení a programů, se zahrnutím masáže obličejových svalů a oromotorické terapie. O přímé praktické pokyny a nácvik této činnosti můžete také požádat svého zubního lékaře.
- Krvácení dásní je známkou zánětu způsobeného zbytky plaku/bakterií. Zuby a dásně je třeba každý den řádně čistit, aby se mohly zahojit. NENÍ to způsobeno tím, že si zuby čistíte příliš tvrdě, ani to nezpůsobují léky, takže se tím od provádění požadované péče o ústní dutinu nenechte odradit. Zubní plak je pouhým okem těžko viditelný. Pro jeho lepší zviditelnění lze použít detekční barvicí tabletky a ujistit se tak, že byl všechen odstraněn. Velmi důležité je také používat zubní nit nebo čistit mezizubními kartáčky mezizubní prostory, aby se odstranil plak, který se tam skrývá a způsobuje záněty a krvácení. Na konkrétní rady a pokyny se zeptejte svého stomatologického týmu.
- Za prvé byste měli vždy používat zubní pastu s fluoridem cínatým, aby se předešlo vzniku zubního kazu. K dispozici jsou zubní pasty se slabou příchutí a bez příchuti. Na doporučení, které můžete vyzkoušet, se zeptejte svého zubního lékaře nebo místní lékárny. Pokud máte vy nebo vaše dítě poruchu polykání, existují vhodné zubní pasty s nepěnivým složením
- Ano, rozhodně, a to z mnoha důvodů: stále se v nich vyskytují bakterie, které mohou způsobit zánět dásní a zápach z úst. Je velmi důležité čistit zuby zubním kartáčkem s cílem odstranit zubní plak a zajistit každodenní komfort a svěžest. Dále je nutné poskytnout intraorální stimulaci tak, aby se ústa nestala přecitlivělými. Důkladné čištění zubů také zabraňuje usazování zubního kamene (tartar) a předchází aspiračnímu zápalu plic.
- Nenahrazuje čištění zubů, rozhodně však přispívá k lepší ústní hygieně u pacientů s vysokým rizikem vzniku zubního kazu. Pokud pacient není schopen plivat, můžete namočit gázu do ústní vody a aplikovat ji přímo na zuby a dásně, přičemž se snažte ponechat co nejmenší množství v ústech, aby nedošlo k požití těchto přípravků.
- Důležitá je samostatnost. Doporučujeme jim to umožnit a poté zajistit závěrečný „dohled“ tak, abyste dosáhli kvalitního provádění ústní hygieny. Tuto podporu nebo dohled lze provádět také naváděním „ruky rukou“.
- Díky přítomnosti slin se k zubům a sliznici ústní dutiny přivádí tekutina s obsahem minerálů a imunitních buněk, které chrání zuby před zubním kazem. Ztráta slin v důsledku snížené kontroly ústních svalů a polykání má spíše sociální dopad než důsledky pro zdraví ústní dutiny, může však způsobit odírání ústních koutků. Existují možnosti omezení slinění, včetně orofaciální terapie, léků, jako je například botulotoxin, nebo dokonce chirurgického zákroku, ale při jakémkoli zákroku, který vysušuje sliny, se zuby vystavují velkému riziku vzniku zubního kazu, takže by se měl provádět pouze společně se zvýšeným preventivním režimem
- Navštivte svého zubního lékaře, který vám poradí individuálněji. Zubař bude pátrat po původu zápachu z úst. Může být způsoben zubním kazem, parodontálními problémy, gastrointestinálními problémy, dýcháním ústy, infekcemi dýchacích cest atd.
- Důležitost estetiky záleží na pacientovi, ale zuby, které jsou nadměrně stěsnané, se hůře čistí. Mohou být také ovlivněny některé funkce ústní dutiny, jako je například mluvení nebo jezení. Zuby s velkým sklonem také představují určitou nevýhodu. Lidem s určitým postižením by neměla být ortodontická péče odepřena z důvodů souvisejících s jejich postižením. Musí však být zajištěna vynikající ústní hygiena, jinak může dojít k poškození zubů, pokud se kolem rovnátek a zámečků zachytí potrava nebo plak. S otázkou, zda by se neměla provést ortodontická léčba, se poraďte se se svým zubním lékařem.