Sledujte zubní plomby a získejte tak větší kontrolu nad zubním plakem
oral-b products
ovelay
oral-b products
headerfirst headersecond headersecond
   
Arrow Left Zpět do vyhledavače
   
oral-b products
buynowheaderfirst buynowheadersecond
oral-b products
headerfirst headersecond
oral-b products
headerfirst headersecond
Zubní plomby a plak

Pokud máte plomby, je důležité, abyste každý den v rámci pravidelné hygieny ústní dutiny zkontrolovali, zda nejsou opotřebované. Okraje zubní plomby mohou časem zdrsnět a může se oslabit a následně drolit výplňový materiál. Kvůli drsným nebo oslabeným výplním může být odstraňování zubního plaku obtížnější, protože zubní plak se v těchto místech může hromadit.

V případě, že se u vás vyvine zubní kaz, v jehož důsledku už dojde k narušení zubní skloviny a vytvoření otvorů v zubech, zubní lékař vám pravděpodobně doporučí zubní plombu. Při zákroku odstraní ze zubu zkaženou hmotu, nahradí ji něčím jiným a tvar zubu rekonstruuje. Zubní plomby mohou být vyrobené z pryskyřice v barvě zubu nebo může jít o kombinaci materiálů (amalgám), které mohou obsahovat rtuť. I když se někteří lidé škodlivých účinků rtuti obávají, lékařské studie prokazují, že amalgámové výplně jsou pro většinu lidí bezpečné. Pokud vás to bude znepokojovat, požádejte svého zubního lékaře o jinou volbu zubní výplně.

V případě, že bude zubní kaz vážný, použije zubní lékař k nápravě škody pravděpodobně spíš zubní korunku než plombu. Zubní korunka je větší než plomba a po odstranění zasažené hmoty zakryje horní část zubu. Zubní korunky se zpravidla vyrábějí z porcelánu, ze zlata nebo z kombinace porcelánu a kovu.

Nezáleží na tom, jaký druh zubní plomby nebo korunky máte. Hlavní je dodržovat každodenní pravidelnou péči o ústní dutinu, tj. dvakrát denně si čistit zuby a jednou denně používat dentální nit. Tak se odstraní zubní plak a předejde se vzniku zubního kazu. Existuje řada výrobků určených k čištění okolo zubních plomb a korunek. Zubní plomby a korunky by se neměly vyměňovat dříve, než začnou vykazovat známky opotřebení, neuvolní se nebo jinak nepoškodí.