Hygiena ústní dutiny pro předcházení vzniku zubního plaku a zubního kamene
oral-b products
ovelay
oral-b products
headerfirst headersecond headersecond
   
Arrow Left Zpět do vyhledavače
   
oral-b products
buynowheaderfirst buynowheadersecond
oral-b products
headerfirst headersecond
oral-b products
headerfirst headersecond
Zubní plak a zubní kámen

Zubní plak a zubní kámen představují v oblasti hygieny ústní dutiny dva zásadní problémy. Pacienti si je často pletou a neví, jak spolu souvisí. Čtěte dále a dozvíte se, jak od sebe zubní plak a zubní kámen odlišovat a jak přizpůsobit vaši každodenní rutinní hygienu ústní dutiny, abyste je měli lépe pod kontrolou.

Zubní plak

Zubní plak je lepkavý bezbarvý nános bakterií, který se neustále tvoří na povrchu zubů. Vzniká spojením slin, jídla a tekutin a hromadí se na zubech a v místech styku zubů a dásní.

Nános zubního plaku způsobuje, že na zubech vznikají skvrny, a je také primárním faktorem onemocnění dásní. Boj proti zubnímu plaku by měl být celoživotní součástí správné hygieny ústní dutiny. Zubní plak může také vést ke vzniku zubního kazu a dalšímu oslabování zubů.

Zubní plak se na zubech může začít tvořit 4 až 12 hodin po posledním čištění zubů. Proto je tak důležité čistit si zuby zubním kartáčkem alespoň dvakrát denně a dentální nití denně. Samotné čištění zubů, i když je nezbytné, nestačí. Čistěte si zuby dentální nití každý den, abyste se dostali do obtížně přístupných mezizubních prostor a pomohli tak předcházet tvorbě zubního plaku.

Zubní kámen
Zubní kámen, který se nazývá latinsky calculus dentis, je jakási krusta, která může způsobit skvrny na povrchu zubů a jejich zabarvení. Vápník se váže s fosfátem a na zubech vytváří krystalky,. Tyto krystalky fosforečnanu vápenatého mohou v zubním plaku nakonec ztvrdnout a vznikne zubní kámen. Některé druhy chemických látek, tzv. pyrofosfáty, pomáhají ke snížení hromadění zubního kamene tím, že zastaví růst krystalů na povrchu zubů a předcházejí vytváření nových krystalů. Zubní kámen drží na zubu velmi pevně a lze jej odstranit pouze v ordinaci zubního lékaře. Jeho tvorba může také ztížit odstraňování nových bakterií zubního plaku, což potenciálně přináší další problémy.

Hygiena ústní dutiny za účelem prevence

Zubní plak a zubní kámen nepostihují každého stejným způsobem. Lidé se mohou svou náchylností a odolností značně lišit. U řady z nás se nános zubního plaku nebo kamene vytváří rychleji s přibývajícím věkem. To znamená, že čím starší jsme, tím pečlivěji bychom měli dodržovat každodenní režim hygieny ústní dutiny. Existuje však několik způsobů, jak svou rutinní hygienu ústní dutiny změnit a zuby si před hromaděním zubního plaku a kamene ochránit.

  • Nechat si zuby odborně vyčistit každých šest měsíců nebo častěji - podle doporučení zubního lékaře nebo dentálního hygienisty.
  • Čistit si zuby zubní pastou s obsahem pyrofosfátu, který přilne k povrchu zubů a zabrání tvorbě nebo růstu krystalů zubního kamene.
  • Čistit si zuby zubními pastami s obsahem hexametafosfátu sodného, což je pyrofosfát speciálně vytvořený k tomu, aby nejen zamezoval tvorbě zubního kamene, ale aby také oslaboval a narušoval vazby vnějších skvrn - pro účinnější bělicí účinky a ochranu před vznikem dalších skvrn na povrchu zubů.

oral-b products
buynowheaderfirst
Články, které pro vás mohou být užitečné

oral-b products
buynowheaderfirst
Doporučované výrobky
Koupit nyní
Zjistit více
Koupit nyní
Zjistit více