Zubní kaz příznaky
oral-b products
ovelay
oral-b products
headerfirst headersecond headersecond
   
Arrow Left Zpět do vyhledavače
   
oral-b products
buynowheaderfirst buynowheadersecond
oral-b products
headerfirst headersecond
oral-b products
headerfirst headersecond
Zubní kaz příznaky

Slyšíte o nich v ordinaci zubního lékaře a v průběhu svého života už jste možná jeden nebo dva měli. Víte však, co to zubní kaz doopravdy je?

Vývoj zubního kazu: zubní plak a zubní kaz.

Zubní plak je bezbarvá a lepkavá tenká vrstva bakterií, která se na zubech vytváří a která je jednou z hlavních příčin vzniku zubního kazu. Důvodem každodenního čištění zubů kartáčkem a dentální nití je odstranění zubního plaku. Bakterie zubního plaku totiž reagují s cukrem v potravinách, které jíme, a vytvářejí tak kyseliny, které mohou napadnout a oslabit zubní sklovinu - tvrdý ochranný obal našich zubů. Jakmile je zubní sklovina narušena, zůstávají zuby bez ochrany a snadněji se tvoří zubní kazy.

Existují tři různá místa na zubech, kde může vzniknout zubní kaz:

  1. Na žvýkacích ploškách zubů. Dochází k tomu v případech, kdy se zubní plak zachytí v rýhách a trhlinách zubů. Tento případ je nejobvyklejší u dětí, protože ty při čištění zubů tyto plošky často vynechávají.
  2. V mezizubních prostorách. Dochází k tomu v případech, kdy se zubní plak neodstraňuje z obtížně přístupných míst. Do těchto míst se pouze zubním kartáčkem nelze dostat, a pokud nebudeme pravidelně používat dentální nit nebo kartáček na čištění mezizubních prostor, může se zde snadno vytvořit zubní kaz.
  3. U kořenů zubů. Dochází k tomu obvykle v případech, kdy trpíme ustupujícími dásněmi nebo úbytkem kostní hmoty, což je často spojené s onemocněním dásní nebo periodontitidou. Často se zde také tvoří zubní kazy s přibývajícím věkem a ustupujícími dásněmi. Pokud dochází k usazování zubního plaku na obnažených kořenech zubů, může se zde rychle vytvořit zubní kaz, protože kořeny nejsou chráněny tvrdou zubní sklovinou, jakou mají zuby.

Jak mohu zabránit tvorbě zubního kazu?

Naštěstí existuje celá řada věcí, které mohou v prevenci tvorby zubního kazu pomoci. Vyzkoušejte při každodenní péči o ústní dutinu tento postup, který doporučují zubní lékaři:

  • čistěte si zuby dvakrát denně
  • používejte zubní pastu nebo ústní vodu s obsahem fluoridu, což je účinná látka, která posiluje zuby a pomáhá předcházet zubnímu kazu
  • denně si čistěte mezizubní prostory dentální nití, která odstraní zubní plak i tam, kam váš zubní kartáček nedosáhne
  • jezte zdravě a vyhýbejte se sladkým jídlům a nápojům
  • choďte k zubnímu lékaři na pravidelnou preventivní prohlídku zubů a čištění přibližně jednou za půl roku
  • nezapomínejte si vyměňovat zubní kartáček, když už je opotřebený anebo každé tři měsíce - čím novější vlákna, tím více zubního plaku kartáček odstraní.

Jak často na preventivní prohlídku zubů kvůli zubnímu kazu?

Na pravidelné kontroly k zubnímu lékaři byste měli chodit dvakrát do roka. Zubní lékař bude s největší pravděpodobností zjišťovat všechny viditelné problémy zubů a dásní, včetně toho, zda se nevytvořil zubní kaz. Může také udělat rentgen, aby se ujistil/-a, že neexistují žádné problémy, které nelze vidět pouhým okem. Zubní lékař může také zuby odborně vyčistit - odstranit zubní plak nad i pod linií dásní a odstranit zubní plak a skvrny z povrchu zubů. A nezapomeňte - zubní lékař vám také může poskytnout odbornou radu, jak si čistit zuby kartáčkem a dentální nití.

oral-b products
buynowheaderfirst
Články, které pro vás mohou být užitečné

oral-b products
buynowheaderfirst
Doporučované výrobky
Koupit nyní
Zjistit více
Koupit nyní
Zjistit více