Jaký elektrický zubní kartáček?
oral-b products
ovelay
oral-b products
headerfirst headersecond headersecond
   
Arrow Left Zpět do vyhledavače
   
oral-b products
buynowheaderfirst buynowheadersecond
oral-b products
headerfirst headersecond
oral-b products
headerfirst headersecond
Jaký elektrický zubní kartáček

Přemýšlíte o tom, zda je ten moderní elektrický zubní kartáček vystavený v ordinaci vašeho zubního lékaře opravdu lepší než běžné zubní kartáčky? A co třeba zubní kartáček, fungující s bateriemi typu AA? Jaký je mezi všemi těmito kartáčky rozdíl?

Odborníci se domnívají, že právě typ používaného zubního kartáčku bude mít kromě techniky, frekvence a délky čištění zubů přímý vliv také na to, jak dobře odstraníte zubní plak. Abyste se mohli rozhodnout, jaký typ elektrického zubního kartáčku je pro vás nejvhodnější, je užitečné pochopit, jaké typy zubních kartáčků jsou k dostání a jak se od sebe navzájem liší.

Zubní kartáčky

Poznejte tři typy elektrických zubních kartáčků. Na trhu se nacházejí tři typy elektrických zubních kartáčků: akumulátorový (včetně sonického), běžný manuální a bateriový zubní kartáček.

 • Akumulátorový zubní kartáček: známý také jako "elektrický zubní kartáček" se připojí k elektrické síti, aby se nabil, rukojeť zůstává a každé tři měsíce vyměňujete kartáčkovou hlavu. Akumulátorové zubní kartáčky se liší technologií čištění, kterou používají, jako je například oscilačně-rotační technologie (tzv. technologie 3D) nebo sonická technologie.
 • Běžný manuální zubní kartáček: oproti tomu běžné manuální zubní kartáčky jsou základní zubní kartáčky, na něž jste pravděpodobně zvyklí. Mají umělohmotnou rukojeť a na kartáčkové hlavě různě upravená nylonová vlákna. Jedná se o nejběžnější typ zubního kartáčku, který pro své fungování nepotřebuje žádný zdroj napájení.
 • Bateriový zubní kartáček: ke svému fungování potřebuje energii, ale na rozdíl od akumulátorového zubního kartáčku ji získává z baterií. Stejně jako akumulátorovým zubním kartáčkům se i bateriovým někdy prostě říká "elektrické kartáčky", přestože používají baterie typu AA. I když se designem podobají běžným manuálním zubním kartáčkům, zajišťují bateriové zubní kartáčky dostatek vibrací k tomu, aby čistily zuby lépe.

Rozdíl v odstraňování zubního plaku.

Podle nezávislé studie z roku 2005 "odstranily zubní kartáčky, používající oscilačně-rotační pohyb, více zubního plaku a omezily výskyt zánětu dásní mnohem účinněji než manuální zubní kartáčky, a to z krátkodobého i dlouhodobého hlediska ... Žádné jiné elektrické zubní kartáčky nepodávaly tak soustavně vynikající výkon ..." Oral-B tuto oscilačně-rotační technologii použil už v roce 1991 a od té doby je součástí jeho prémiové řady elektrických zubních kartáčků. Nedávno začlenil tuto technologii i do svých základních (cenově výhodných) řad zubních kartáčků, jako je například Oral-B Vitality.

Hodnocení technologie a vlastností

Akumulátorový zubní kartáček: akumulátorové zubní kartáčky, které jsou zpravidla nabité technologií a špičkovými vlastnostmi, poskytují při péči o ústní dutinu řadu výhod. Některé vám dokonce pomohou zlepšit hygienické návyky. K technologicky vyspělým funkcím patří:

 • velký počet režimů čištění specializovaných na citlivé zuby, bělení zubů nebo masáž dásní
 • senzory tlaku, které vás upozorní, když na zubní kartáček vyvíjíte přílišný tlak
 • časovače, které vám pomohou sledovat, jak dlouho si každý kvadrant úst čistíte
 • digitální upomínky, že je třeba vyměnit kartáčkovou hlavu
 • oscilačně-rotační nebo sonická technologie
 • kompatibilita různých kartáčkových hlav, takže si můžete vybrat, kterému designu vláken dáte přednost.

Většina akumulátorových zubních kartáčků má také řadu jiných praktických prvků, jako například kartáčkové hlavy nebo držák kartáčkových hlav, jednotky, které je možné uchovávat v koupelně a cestovní nabíječky kartáčků.

Běžný manuální zubní kartáček: i když běžné zubní kartáčky podobné výhody a vlastnosti jako akumulátorové zubní kartáčky neposkytují, technologie obsažená v jejich kartáčkových hlavách, vláknech a designu rukojetí může být docela vyspělá - například:

 • překřížená, extra dlouhá nebo různě dlouhá vlákna
 • hladká nebo zaoblené konce vláken
 • tvarovaná vlákna
 • design s lešticími vložkami pro bělení zubů
 • ergonomický design rukojeti se speciálním uchopením
 • štíhlá nebo zahnutá kartáčková hlava
 • stimulátory dásní
 • čistič jazyka.

Bateriový zubní kartáček

i když se svými vlastnostmi podobají běžným manuálním zubním kartáčkům, bateriové zubní kartáčky také vibrují, takže vyvíjejí čisticí sílu navíc. Kromě vlastností manuálních zubních kartáčků mají navíc:

 • úložný prostor pro baterii typu AA, kterou lze u některých modelů vyměnit
 • tlačítko zapnutí/vypnutí "on/off" nebo "+/-" na rukojeti
 • vlákna nebo celé kartáčkové hlavy speciálně navržené tak, aby spolu s vibracemi i pulzovaly.

Jiná technika čištění zubů

Správná technika čištění je u každého typu zubního kartáčku jiná. Běžné manuální a bateriové zubní kartáčky vyžadují, abyste celé čištění nebo jeho podstatnou část prováděli sami a pohybovali zubním kartáčkem dopředu a dozadu po všech stranách zubů a dásní. Oproti tomu akumulátorové zubní kartáčky provádějí celé čištění za vás. Vy je musíte podél všech ploch pouze vést. Jakmile si uživatelé tuto techniku osvojí, považuje ji řada z nich za snadnější.

Proč má elektrický zubní kartáček takovou cenu.

Akumulátorové zubní kartáčky mívají vyšší cenu než běžné manuální nebo bateriové zubní kartáčky. Můžete ale najít i některé za pouhých ?? Kč, jako například Oral-B Vitality. Mějte na paměti, že akumulátorové zubní kartáčky přinášejí více výhod pro zdraví a více funkcí. Běžné manuální zubní kartáčky stojí nejméně a často se prodávají v baleních po více kusech nebo jednotlivě. Bateriové zubní kartáčky jsou obvykle o něco dražší než běžné manuální zubní kartáčky.

Vyzkoušejte si akumulátorový zubní kartáček

Je pochopitelné, že si člověk chce akumulátorový zubní kartáček vyzkoušet ještě před tím, než si nějaký s vyspělou technologií poprvé koupí. Nejlépe vám asi dokáže poradit váš zubní lékař nebo můžete také uvažovat o levnější variantě, jako je například Oral-B CrossAction® Power Max nebo Oral-B Vitality. Tyto zubní kartáčky představují ideální řešení pro všechny, kteří by rádi akumulátorový zubní kartáček vyzkoušeli, ale chtějí nejdřív "ochutnávku".

 1. Egelberg J a Claffey N. Proceedings of the European Workshop on Mechanical Plaque Control. Quintessence Books. 1998; 169 - 172.
 2. Robinson PG, et al., Manual versus powered tooth brushing for oral health, The Cochrane Database of Systematic Reviews 2005; Issue. 2. Tato studie nepoužila výrobky Oral-B, ani s nimi není spojována.